Prerja cezariane nuk lejohet vetëm pse dëshironi: Fëmija nuk do të zhvillohet sa duhet dhe ekziston ky rrezik

Mjekësi alternative

Prerja cezariane nuk lejohet vetëm pse dëshironi: Fëmija nuk do të zhvillohet sa duhet dhe ekziston ky rrezik

Më: 19 janar 2022 Në ora: 22:35
Foto ilustrim

Pse nuk duhet medeomos të përcaktoheni për prerje cezariane?

Lindja vagjinale është më e natyrshme, ofron shkallën më të vogël të komplikimeve.

Gratë e lidhin idenë e lindjes vagjinale me dhimbje dhe situatë të pakëndshme.

Prerja cezariane nuk lejohet vetëm pse dëshironi. Por fakti është se po ndodh lindja.

Nuk ka rëndësi se kur do të lindë fëmija, dhe dy javë do të thonë për një foshnjë në mënyrë që të gjitha organet e saj të piqen.

Nuk po flasim vetëm për mushkëritë, por edhe për aparatin tretës, duhet të zhvillohen të gjitha sistemet dhe ne mundohemi ta mbajmë fëmijën sa më gjatë në mitër.

Cila është java “ideale” për lindje?

Gjithçka para javës së 39-të është shumë herët. Të detyrosh lindjen e parakohshme rrit shanset që gjithçka të përfundojë me një operacion urgjent cezarian, sepse nuk e di se si do të reagojë mitra ndaj stimulit apo induksionit.

E gjithë kjo është një sulm ndaj natyrës dhe lindja vagjinale e një foshnje siguron stres që maturon mushkëritë, trurin dhe organet e tjera.

Nëse foshnja nuk e kalon atë stres dhe adrenalinë, ajo nuk është e përgatitur në mënyrë adekuate për lindje. Nuk ka nevojë për lojëra.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat