Një fotografim i thjeshtë i syve tregon se sa do të jetojmë!

Mjekësi alternative

Një fotografim i thjeshtë i syve tregon se sa do të jetojmë!

Më: 23 janar 2022 Në ora: 13:28
Foto ilustrim

Imazhet e thjeshta, të shpejta, të lira dhe jo invazive të retinës mund të përdoren në të ardhmen për të zbuluar një proces plakjeje që është më i shpejtë se sa mund të konkludohet sipas moshës së njerëzve, ka treguar një studim i ri.

Procesi i plakjes ndikon në të gjithë trupin, megjithatë, sa shpejt dikush do të plaket dhe sa do të jetojë është shumë individuale. Mosha e njëjtë e dy personave nuk do të thotë se ata të dy plaken me të njëjtin ritëm – gjendja fizike e disa njerëzve përkeqësohet më shpejt dhe disa më ngadalë.

Mosha biologjike është më e rëndësishme se kronologjike

“Mosha kronologjike është një faktor rreziku kryesor për dobësinë, sëmundjen dhe vdekjen e lidhur me moshën. Megjithatë, ka ndryshueshmëri të madhe në rezultatet shëndetësore midis individëve të së njëjtës moshë kronologjike, duke nënkuptuar se shkalla e plakjes individuale është heterogjene. Mosha biologjike, jo kronologjike mosha, mund të portretizojë më mirë shëndetin dhe procesin e plakjes”, shpjegojnë autorët e studimit.

Në një studim të ri të botuar në British Journal of Ophthalmology, një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh përdori modelin e të mësuarit të thellë, ose inteligjencës artificiale, për të përcaktuar nëse ndryshimi midis moshës biologjike të një personi dhe moshës kronologjike (mosha aktuale) mund të jetë një tregues i rreziku i vdekjes.

Gjetjet konfirmuan rezultatet e hulumtimeve të mëparshme dhe hipotezën se retina është e ndjeshme ndaj dëmtimit kumulativ gjatë plakjes dhe se mund të jetë një mjet mjaft i saktë për vlerësimin e shkallës së plakjes.

“Për njohuritë tona, ky është studimi i parë që sugjeron një ndryshim në moshën biologjike të retinës në lidhje me moshën si një biomarker i plakjes… Gjetjet tona kanë treguar se hendeku i moshës së retinës mund të jetë një biomarker potencial i plakja që mund të parashikojë rrezikun e vdekjes”, thonë autorët.

E rëndësishme për sistemet shëndetësore

Rezultatet e këtij hulumtimi mund të përdoren për nevojat e sistemeve shëndetësore publike. Gjegjësisht, vlerësohet se numri i personave mbi 60 vjeç do të arrijë në 2.1 miliardë deri në vitin 2050 dhe, siç theksojnë autorët, “popullsia në plakje paraqet një presion të madh në sistemet shëndetësore”.

Vitet e fundit, janë zhvilluar disa tregues të plakjes biologjike bazuar në mostrat e indeve dhe qelizave, disa kimikate në trup dhe imazhet e organeve. Ato tregojnë ndryshimin midis plakjes biologjike dhe kronologjike, por këto teknika janë të mbushura me dyshime për etikën dhe privatësinë, dhe shpesh janë pushtuese, të shtrenjta dhe afatgjatë.

Retina e syrit është një dritare në gjendjen e trupit

Një numër në rritje i studimeve të fundit tregojnë se rrjeti i enëve të vogla në retinë mund të jetë një tregues i besueshëm i shëndetit të përgjithshëm fizik, sistemit të qarkullimit të gjakut dhe trurit.

“Retina konsiderohet si një dritare në të gjithë trupin, me origjinë embrionale të ngjashme, karakteristika fiziologjike dhe struktura anatomike me organet vitale si zemra, truri dhe veshkat”, vuri në dukje ekipi.

“Një numër në rritje i studimeve sugjerojnë se mikrovaskulatura e retinës mund të pasqyrojë në mënyrë të besueshme qarkullimin sistemik in vivo dhe se indi nervor i retinës ka ndryshime të përbashkëta neurodegjenerative patologjike me trurin”, përfundojnë autorët.

Një studim në një kampion të madh britanik

Për hulumtimin e tyre, studiuesit fillimisht zhvilluan një model të të mësuarit të thellë për të parë nëse ai mund të parashikonte me saktësi moshën e një personi bazuar në imazhet e sipërfaqes së brendshme të pasme të syrit (fundus) – dhe për të përcaktuar nëse ka një ndryshim midis biologjike të retinës. mosha dhe mosha aktuale e personit që mund të shoqërohet me një rrezik të shtuar të vdekjes.

“Për këtë qëllim, ne kemi zhvilluar një model të të mësuarit të thellë që mund të parashikojë moshën bazuar në imazhet e fundusit, të njohur si mosha e retinës”, shpjegon ekipi.

Studiuesit përdorën 80,169 imazhe të pronave të marra nga 46,969 të rritur të moshës 40 deri në 69 vjeç, të cilat u ruajtën në bazën e të dhënave të Biobank në MB. Kjo bazë të dhënash u krijua në një studim të madh të popullsisë që përfshinte më shumë se gjysmë milioni britanikë të moshës së mesme dhe të moshuar.

Rezultatet treguan se ekziston një lidhje e fortë midis moshës së vlerësuar të retinës dhe moshës aktuale – një model kompjuterik i bazuar në imazhet e retinës ishte në gjendje të përcaktonte moshën aktuale të njerëzve me një saktësi që varionte brenda 3.5 viteve.

Në hapin tjetër, shkencëtarët u përpoqën të përcaktonin ndryshimin midis moshës së retinës dhe moshës aktuale. Ai u ekzaminua në 35,917 pjesëmarrësit e mbetur gjatë një periudhe mesatare vijuese prej 11 vjetësh. Gjatë kësaj kohe, 1871 (5%) pjesëmarrës vdiqën.

Prej tyre, 321 (17%) vdiqën nga sëmundjet kardiovaskulare, 1018 (54.5%) nga kanceri dhe për 532 (28.5%) vdekjet ishin për shkaqe të tjera, duke përfshirë çmendurinë. Përqindja e njerëzve që u zbulua se plaken më shpejt se mosha kronologjike (retina e të cilëve dukej se ishte më e vjetër se mosha e tyre aktuale) me varg moshe më të madhe se 3, 5 dhe 10 vjeç ishte përkatësisht 51%, 28% dhe 4.5%.

Çdo vit hendeku rrit rrezikun me 2%

Gjetjet treguan se një hendek i madh i moshës së retinës lidhur me moshën u shoqërua ndjeshëm me një rrezik të shtuar të vdekjes – nga 49% në 67%. Kjo ishte e vërtetë për të gjitha shkaqet e vdekjes, përveç sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit. Çdo vit, hendeku i moshës midis retinës dhe moshës kronologjike është treguar se mbart një rrezik në rritje të vdekjes prej rreth 2% për çdo shkak dhe rreth 3% për një shkak specifik përveç sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit.

Autorët vënë në dukje se numri i vdekjeve në lidhje me sistemin kardiovaskular ka rënë në vitet e fundit pasi mjekësia vazhdon të parandalojë atë që dikur do të kishte qenë fatale. Kjo do të thotë se shëndeti i retinës mund të jetë ende një tregues i rëndësishëm i shëndetit kardiovaskular, pavarësisht faktit se studimi nuk gjeti asnjë lidhje midis hendekut të moshës së retinës dhe vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare.

Punimi i ri është një studim vëzhgues dhe nuk mund të përcaktojë shkaqet e lidhjes së vëzhguar. Autorët theksojnë se ekziston mundësia që pjesëmarrësit të mos jenë kampion përfaqësues për të gjithë popullsinë e Britanisë së Madhe. Por ata theksojnë se studimi i tyre megjithatë tregoi qartë se ndryshimi në moshën e retinës dhe moshën kronologjike është një parashikues i pavarur i rritjes së rrezikut të vdekjes./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat