Mjekët ia preferojnë këto ushqime që t’i konsumoni për ditë

Mjekësi alternative

Mjekët ia preferojnë këto ushqime që t’i konsumoni për ditë

Më: 23 janar 2022 Në ora: 15:36
Foto ilustrim

Këto ushqime, përveç përfitimeve të rëndësishme që kanë për trupin tonë, nuk kërkojnë përgatitje të veçantë dhe mund t’i marrim ato kudo (nga zyra në shtëpinë e një miku).

Mollë:

Është një nga frutat më të dobishme për trupin tonë. Së pari, ato përmbajnë një sasi të madhe të vitaminës A dhe antioksidantë që parandalojnë lloje të caktuara të kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Gjithashtu, një numër studimesh shkencore tregojnë se mollët zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër, diabetit, çmenduri dhe Alzheimer.

Karota:

Janë ndër perimet më të preferuara në botë. Karrotat janë të pasura me vitaminë A dhe fibra dhe, për këtë arsye, na japin një vizion më të mirë, ndihmojnë tretjen dhe funksionin e zorrës së trashë dhe në të njëjtën kohë të zvogëlojë rrezikun e kancerit në mushkëri.

Për t’i mbajtur ato të freskëta, ne duhet t’i vendosim në një qese plastike dhe t’i vendosim në raft për perime. Gjithashtu, është e preferueshme të mos i vendosni ato pranë mollës sepse lëshon substanca që i japin shije të hidhur karotës.

Arra:

Arra ka nivele të larta të acideve yndyrore omega 3, të cilat shërbejnë si “mburojë” për zemrën (duke ulur nivelet e kolesterolit dhe presionin e kardiovaskular) dhe reduktuar rrezikun e infeksioneve në organizëm. Ata gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e diabetit duke rritur metabolizmin.

Për t’i mbajtur ato të freskëta, ne duhet t’i vendosim në një vend të freskët dhe pa lagështirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat