‘Nuk e lani kërthizën? Ja çfarë mund të ndodhë…’

Mjekësi alternative

‘Nuk e lani kërthizën? Ja çfarë mund të ndodhë…’

Më: 27 janar 2022 Në ora: 23:36
Foto ilustrim

Mjekja Karan Ryan, e cila është shumë e njohur në TikTok, zbuloi në një nga postimet se njerëzit shpesh neglizhojnë një pjesë të trupit kur bëhet fjalë për higjienën – kërthizën. Ata nuk e pastrojnë atë, kështu që pothuajse kurrë, dhe kjo mund të çojë në një pasojë të pazakontë.

"A e dini se trupi juaj mund të prodhojë bizhuteri? Po bëj shaka, jo fjalë për fjalë. Por nëse nuk e pastroni kërthizën tuaj, ajo mund të krijojë një grumbull djerse, qeliza të vdekura të lëkurës, vaj, rroba, baktere dhe të gjitha të cilat shndërrohet në kërthizë “shkallë”, ose omfalit”, thotë mjekja dhe shton se ky grup mund të jetë me ngjyra të ndryshme, por më së shpeshti është i zi ose kafe e çelur.

Përveç të gjitha sa më sipër, grumbullimi i papastërtive në kërthizë mund të shkaktojë dhimbje të forta.

Kërthiza duhet të pastrohet me çdo dush, ujë dhe me një kryqëzim të lehtë të gishtit, por kini kujdes që të mos dëmtoni veten pasi kërthiza është e vështirë për t’u shëruar./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat