Hiqni dorë nga çokollatat për një muaj dhe do të vini re këto 5 ndryshime

Mjekësi alternative

Hiqni dorë nga çokollatat për një muaj dhe do të vini re këto 5 ndryshime

Më: 22 shkurt 2022 Në ora: 20:08
Foto ilustrim

Kush nuk e do çokollatën? Njerëzit kanë një lidhje dashurie me të gjitha gjërat e ëmbla dhe me sheqer – veçanërisht çokollata.

Megjithëse çokollatat janë të shijshme dhe të vështira për t’u rezistuar, ato gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj.

Për shembull, çokollatat e zeza janë të mira për shëndetin tuaj, por vetëm nëse i hani me moderim.
Çokollata të tjera duke përfshirë qumështin dhe çokollatën e bardhë janë të ngarkuara me sheqer dhe yndyrë.

Nëse mendoni se çokollata po ndikon disi në shëndetin tuaj, atëherë heqja e tyre mund të ndihmojë.

Sipas një raporti në “Eat This, Not That”, lënia e çokollatës mund të duket e vështirë në fillim, por mund të bëjë mrekulli për mendjen dhe trupin tuaj.

Nga humbja e peshës deri tek një gjumë më i mirë gjatë natës, këtu janë 5 përfitimet e mahnitshme të heqjes dorë nga çokollata për një muaj.

Kontrollon ndryshimet e humorit:

A e dini se duke hequr dorë nga çokollata, po reduktoni edhe sheqerin, i cili ndihmon në balancimin e efektit në humor. Kur hiqni dorë nga çokollata, po shpëtoni nga shkaku kryesor i luhatjeve të humorit dhe nervozizmit.

Ndihmon në humbjen e peshës:

Eliminimi i çokollatës nga dieta juaj, mund të ndihmojë në humbjen e peshës pasi mund të ndihmojë në kontrollin e kalorive dhe sheqerit. Për humbje të shpejtë në peshë, duhet të shmangni sheqernat e shtuara.

Një gjumë i mirë natën:

Ngrënia e një çokollatë disa orë para se të shkoni në shtrat mund t’ju vështirësojë gjumin pasi çokollata ka kafeinë që mund t’ju mbajë zgjuar. Konsumimi i kafeinës në mbrëmje mund të prishë modelin tuaj të gjumit.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare:

Duke eliminuar çokollatën nga dieta juaj dhe duke kaluar në alternativa më të shëndetshme si arrat dhe frutat, rreziku për të pasur sëmundje kardiovaskulare zvogëlohet automatikisht.

Jo më urth:

Shanset tuaja për të pasur refluks acidi ose urth zvogëlohen ndërsa eliminoni çokollatën nga dieta juaj. McAvoy tha për “Eat This, Not That”:

“Çokollata është një ushqim acid dhe mund të shkaktojë ose përkeqësojë simptomat e urthit ose refluksit të acidit. Sa më e ëmbël të jetë çokollata, aq më nxitëse mund të jetë.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat