Pija natyrale më e shëndetshme që shumë e pinë në vend të ujit

Mjekësi alternative

Pija natyrale më e shëndetshme që shumë e pinë në vend të ujit

Më: 23 shkurt 2022 Në ora: 19:57
Foto ilustrim

Kefiri është një lloj antibiotiku natyral dhe konsumimi i kësaj pije mund t’ju ndihmojë të shpëtoni nga shumë probleme shëndetësore. Në radhë të parë, ai lufton për një florë të shëndetshme të zorrëve, që është gjysma e shëndetit, por ky është vetëm fillimi i vetive të dobishme që ofron kefiri.

Zvogëlon rrezikun e proceseve inflamatore në organizëm, është i shkëlqyeshëm për detoksifikim, por edhe për humbje peshe. Ai gjithashtu lufton alergjitë, aneminë, gastritin, ulcerat e stomakut, jashtëqitjen dembel, presionin e lartë të gjakut dhe disa acarime të mëlçisë.

Kefiri mund të pihet në sasi mjaft të mëdha – deri në 1,5 litra në ditë, dhe tretet më lehtë dhe më shpejt se qumështi – ndërsa qumështi i zier mbahet në stomak për rreth shtatë orë, kefiri nga qumështi i skremuar mbahet për 4,5 orë dhe nga qumështi i skremuar 3 orë.

Efekti terapeutik i kefirit është për shkak të mikroflorës së tij, pra kokrrave të kefirit dhe acidit laktik që shkon me to.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat