Shkencëtarët pohojnë: Vetëm 7 arra në ditë luftojnë këto probleme shëndetësore

Mjekësi alternative

Shkencëtarët pohojnë: Vetëm 7 arra në ditë luftojnë këto probleme shëndetësore

Më: 18 prill 2022 Në ora: 07:46
Foto ilustrim

Përveç shijes së shijshme, arrat na furnizojnë me energji dhe ofrojnë shumë përfitime shëndetësore. Shkenca pretendon se vetëm shtatë arra në ditë mund të lehtësojnë ndjeshëm shenjat e plakjes dhe të mbrojnë nga sëmundjet e zemrës.

Mbrojnë zemrën

Arrat janë një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese të vlefshme. Ata përmbajnë antioksidantë, acide yndyrore cilësore, hekur, kalcium, magnez, fosfor, zink, mangan, selen dhe vitamina B, E dhe K. Përmbajnë acid alfa-linolenik, një lloj acidi yndyror omega-3 që gjendet vetëm në bimë dhe luan një rol të rëndësishëm në mirëmbajtjen e zemrës.

Arrat ndihmojnë në ruajtjen e niveleve optimale të insulinës në gjak, uljen e kolesterolit dhe triglicerideve, ndërsa një numër i madh fitonutrientësh ndihmojnë trupin të luftojë kundër plakjes, prostatës, sëmundjeve neurologjike dhe inflamacioneve.

Largojnë stresin

Sasitë e larta të acideve yndyrore omega-3 në arra e bëjnë atë një ushqim të shkëlqyeshëm për trurin – këto acide dihet se ndihmojnë në reduktimin e simptomave të depresionit, hiperaktivitetit dhe sëmundjes së Alzheimerit. Arrat dhe vaji i tyre gjithashtu kontribuojnë në uljen e niveleve të stresit dhe uljen e presionit të lartë të gjakut të shkaktuar nga stresi, pohojnë shkencëtarët.

Largojnë rrudhat, zbokthin dhe parandalojnë rënien e flokëve

Vaji i arrës, përveçse përdoret në dietë, hidraton, rinovon lëkurën dhe rrudhat. Trajton zbokthin, rënien e flokëve dhe yndyrën. Gjendet në shumë produkte të kujdesit dhe është gjithashtu i shkëlqyer si vaj masazhi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat