Mos e hidhni! Atë që bën uji i vezëve të ziera nuk e bëjnë as kimikatet e shtrenjta

Mjekësi alternative

Mos e hidhni! Atë që bën uji i vezëve të ziera nuk e bëjnë as kimikatet e shtrenjta

Më: 23 gusht 2022 Në ora: 12:30
Foto ilustrim

Kur të zieni vezët në vazhdim, kini parasysh të mos e hidhni ujin e mbetur prej tyre. Ju mund ta përdorni atë për bimët tuaja.

Dihet gjerësisht se bimët e duan dhe kanë nëvoj për kalçium.

Dhe pikërisht ky kalçium gjendet në ujin e vezëve të ziera. Por pse është i rëndësishëm kalciumi tek bimët?

Një tokë neutrale, e cila ka një vlerë të pH (fuqia e jonit në hidrogjen) midis 6.0 dhe 6.5, ofron për bimët një mjedis ideal për marrjen e lëndëve ushqyese që janë të nevojshme për rritje dhe zhvillim.

Përveç kësaj, kalciumi i forcon bimët.

Andaj në vend se ta derdhni ujin e vezëve të ziera përdoreni atë për tu dhënë vlera ushqyese bimëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat