Vitamina “e panjohur” që jep jetëgjatësi, 10 ushqime që e përmbajnë

Mjekësi alternative

Vitamina “e panjohur” që jep jetëgjatësi, 10 ushqime që e përmbajnë

Më: 27 gusht 2022 Në ora: 23:22
Foto ilustrim

Quhet vitamina e rinisë dhe bukurisë pasi mbron lëkurën nga plakja e parakohshme, mbron zemrën dhe kockat. Gjendet në arrorët të ndryshme të preferuara. Zbuloni atë!

Tashmë i dimë vetitë e dobishme të vitaminës C si dhe vitaminës D në mbrojtjen e trupit, vitamina E , një vitaminë jo shumë e njohur, gjithashtu luan një rol kyç në jetëgjatësinë dhe ruajtjen e një pamje rinore.

Si një antioksidant i fuqishëm, vitamina E përfshin komponime të ndryshme të dobishme për trupin. Sipas një rishikimi në revistën Free Radical Research, ajo ka aftësinë të largojë radikalet e lira nga trupi ynë, të cilat dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë sëmundje duke rritur nivelet e stresit oksidativ.

Por përfitimet e tij nuk ndalen këtu.

Imunitet të fortë

Marrja sistematike e vitaminës gjithashtu përmirëson reaksionet imune. Sipas një rishikimi të botuar në revistën Nutrients , vitamina E ndihmon në rregullimin e prodhimit dhe funksionimit të një numri të qelizave të bardha të gjakut përgjegjës për luftimin e infeksioneve. Së fundi, vetitë e tij antioksidante kontribuojnë gjithashtu në luftën kundër alergjive, sipas materialeve të tjera kërkimore.

Lëkurë e shëndetshme dhe rinore

Vitamina E gjithashtu krijon një barrierë mbrojtëse rreth lëkurës kundër fotoplakjes UV, sipas Journal of Molecular Medicine. Por gjithashtu mbron në mënyrë efektive kundër kushteve të tjera të lëkurës, të tilla si ekzema, vitiligo dhe aknet, sipas një meta-analize të publikuar në PLoS One.

Kocka të forta

Sipas studimeve të ndryshme, osteoporoza mund të parandalohet edhe me sasi të mjaftueshme të vitaminës E. Por përveç përkeqësimit të kockave, një gjendje tjetër që shfaqet me pleqërinë është sarkopenia. Sipas një rishikimi të publikuar në Nutrition Research  vitamina E mund të vonojë humbjen e masës dhe forcës së muskujve, si dhe të përmirësojë rigjenerimin e muskujve.

Shëndeti kardiovaskular

Sipas një meta-analize të botuar në Journal of Human Hypertension , administrimi i vitaminës E funksionon si një rregullator i presionit sistolik të gjakut. Përveç kësaj, sipas një studimi tjetër, ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe rregullimin e niveleve të lipideve në gjak, duke reduktuar rrezikun e aterosklerozës.

Megjithatë, siç theksojnë studiuesit e një studimi të publikuar në Cureus , ende nuk ka prova të mjaftueshme për të vërtetuar se marrja e vitaminës E çon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare apo edhe vdekjen nga sëmundjet e zemrës.

Sa duhet të konsumojmë çdo ditë?

Sasia ditore e rekomanduar për personat mbi 14 vjeç është 15 mg. Megjithatë, gratë që janë gjidhënëse kanë nevojë për 19 mg, ndërsa fëmijët kanë kërkesa më të ulëta, duke filluar nga 4 mg për foshnjat dhe duke u rritur në 11 mg nga mosha nëntë deri në 13 vjeç.

Ushqimet e pasura me vitaminë E

Farat e lulediellit: 10 mg për racion

Bajame: 7,3 mg për racion

Lajthi: 4,3 mg për racion

Kikirikë: 2,4 mg për racion

Avokado: 2,1 mg për porcion

Piper i kuq i ëmbël ( i papërpunuar): 1,9 mg për racion

Abalone ( kërmijtë e detit): 3,4 mg për racion

Salmon: 2 mg për racion

Troftë: 2 mg

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat