Apple rrit shitjet, kalon për herë të parë shifrën prej 100 miliardë dollarë në një tremujor

Mobile

Apple rrit shitjet, kalon për herë të parë shifrën prej 100 miliardë dollarë në një tremujor

Më: 31 janar 2021 Në ora: 10:12
Apple

Apple ka tejkaluar për herë të parë shifrën e shitjeve prej 100 miliardë dollarë në një tremujor.

Më parë, vetëm gjigandi i supermarketeve Walmart dhe kompania e naftës Exxon Mobil kanë pasur suksese të ngjashme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shitjet e Apple janë rritur në tremujorin e fundit me 21 përqind, krahasuar me një vit më parë. Këto shitje më së shumti janë rritur në kohën e Krishtlindjeve, shkruan Deutsche Welle.

Duket se ndalimi apo kufizimi i lëvizjeve shkaku i pandemisë me koronavirus ka ndikuar dukshëm në rritjen e shitjes së pajisjeve të kompanisë së famshme. Apple ka përfituar edhe nga vendimet e shumë sipërmarrjeve, të cilat kanë kërkuar që punonjësit e tyre të punojnë nga shtëpia.

IPhone 12 me aftësi 5G dhe një përzgjedhje më e madhe e modeleve të tjera të Apple ka tërhequr shumë klientë, por janë shitur shumë edhe kompjuterët Mac dhe iPad. Rritjes dhe fitimeve u kanë kontribuar shumë edhe shërbimet e ofruara përmes internetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat