Shembet teleskopi gjigant Arecibo, platforma 800 tonëshe u rrëzua pasi i këputen kabllot

Ndryshe

Shembet teleskopi gjigant Arecibo, platforma 800 tonëshe u rrëzua pasi i këputen kabllot

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 22:17
Teleskopi gjigant Arecibo

Pasi u këputën dy kabllo çeliku, platforma e antenës u shemb.

Teleskopi gjigant Arecibo në Porto Riko u shemb brenda natës. Në gusht dhe fillim të nëntorit, dy kabllo u çanë dhe bënë që platforma 800 tonëshe të rri pezull mbi pjatën e antenë

Fondacioni Kombëtar i Shkencës (NSF) njoftoi se do të mbyllte teleskopin më herët.

Fotografitë e para të objektit të shkatërruar tani po shfaqen në Twitter. Vetëm kullat mbështetëse mund të shihen në të, pa kabllot stabilizues dhe platformën.

NSF konfirmoi rrëzimin në Twitter. Askush nuk u lëndua gjatë incidentit. Ata janë shumë të trishtuar për këtë dhe aktualisht po diskutojnë se si të veprohet. Ata duan të gjejnë mënyra për të vazhduar mbështetjen e komunitetit shkencor. Ende nuk ka detaje rreth incidentit.

Pasi u këput kabllo e dytë, NSF tashmë kishte pritur që platforma të mos qëndronte shumë gjatë ashtu. Qëllimi ishte të stabilizohej struktura në atë masë që të mund të ndahej në mënyrë të sigurt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat