Po gërmonte për ar, por gjen ulkonjën e mumifikuar 57,000-vjeçare! Është e paprekur, vetëm sytë i mungojnë!

Ndryshe

Po gërmonte për ar, por gjen ulkonjën e mumifikuar 57,000-vjeçare! Është e paprekur, vetëm sytë i mungojnë!

Nga: B.S. Më: 23 dhjetor 2020 Në ora: 11:52
Ujkonja e mumifikuar

Një këlysh ujku i mumifikuar i gjetur në Kanadanë veriore ka jetuar 56,000 vjet më parë, kanë përcaktuar shkencëtarët.

Ishte fshehur në akull për dhjetëra mijëra vjet dhe u gjet nga një gërmues ari pranë qytetit Daëson në territorin e Yukonit në vitin 2016, raporton BBC.

Ndërkohë, nga vendasit nga populli Tr'ondek Hëech'in, këlyshi femër u quajt Zhur, që do të thotë ujk.

Shkencëtarët pretendojnë se ulkonja, leshi dhe dhëmbët e të cilës mbetën të paprekura, është mumja më e plotë e ujkut e gjetur ndonjëherë.

- Ajo është praktikisht e paprekur, vetëm syve të saj i mungojnë, tha Julie Meachen, paleontologe dhe profesoreshë e anatomisë në Universitetin e Des Moines në Ioëa për portalin shkencor EurekAlert!.

Image

Me ndihmën e teknikave të ndryshme, ekipi ishte në gjendje të përcaktojë shumë aspekte të jetës së ujkut, nga mosha e saj në dietë, por edhe shkakun e mundshëm të vdekjes.

Gjetjet u botuan në revistën Current Biology të hënën dhe tregojnë se ulkonja dhe nëna e saj janë ushqyer nga burimet ujore, përfshirë peshq të tillë si salmoni.

Një krahasim i të dhënave të ADN-së së ujkut dhe analiza e smaltit të dhëmbit të tij zbuloi se ndoshta jetoi dhe vdiq 56,000 ose 57,000 vjet më parë. Rrezet X tregojnë se këlyshi ishte midis gjashtë dhe tetë javësh kur vdiq.

- Mendojmë se ajo ishte në strofkën e saj dhe se vdiq menjëherë për shkak të shembjes së çatisë, mendon profesorja Meachen.

- Të dhënat tona tregojnë se nuk i mungonte ushqimi dhe se ishte rreth 7 javëshe kur vdiq, kështu që ne ndihemi pak më mirë kur e dimë se vajza e vogël e varfër nuk vuajti për shumë kohë, tha ajo.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat