Sot 'e Hëna Blu', dita më stresuese e vitit. Pse u cilësua si e tillë?

Ndryshe

Sot 'e Hëna Blu', dita më stresuese e vitit. Pse u cilësua si e tillë?

Më: 19 janar 2021 Në ora: 07:12
Ilustrim

Kriza e koronavirusit dhe kufizimet në jetën e përditshme që ajo sjell, ka ndikuar negativisht në shëndetin tonë mendor. Por 'e Hëna Blu' është emri që i është dhënë një dite në janar, që pretendohet të jetë dita më depresive e vitit. Zakonisht është e hëna e tretë e muajit dhe për këtë vit është dita e sotme, data 18 janar 2021.

Koncepti u botua për herë të parë si pjesë e një njoftimi për shtyp të vitit 2005 nga kompania e pushimeve Sky Travel, ku u quajt dita ku askush nuk ka dëshirë të udhëtojë nën qiellin gri dhe kjo agjenci e përdori termin për të ngjallur më shumë interes e për të tërhequr më shumë klientë.

Si e konceptojnë organizatat e shëndetit mendor 'te hënën blu'?
'Mind', një organizat e njohur e shëndetit mendor, për vite me radhë ka shperndarë mitin rreth të Hënës Blu.
 
Ajo thotë se depresioni është një gjendje serioze e cila mund të prekë njerëzit në çdo ditë.
 
Shefi i Informacionit i 'Mind' Stephen Buckley ka thënë më parë e Hëna Blu kontribuon në "keqkuptime të dëmshme" në lidhje me depresionin dhe "banalizon një sëmundje që mund të jetë kërcënuese për jetën".
 
Ai tha: “Nuk ka asnjë provë të besueshme që sugjeron që një ditë në veçanti mund të rrisë rrezikun që njerëzit të ndihen të depresionuar."
 
"Ka sigurisht disa gjëra që mund t'i bëjnë njerëzit të ndjehen të dëshpëruar në këtë kohë të vitit, të tilla si tensionet financiare pas Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, moti i keq dhe orët e shkurtra të dritës. Sidoqoftë, depresioni nuk është vetëm një ngjarje njëditore. "

Gjashtë këshilla për relaksim nëse ndiheni të shqetësuar:

Bëni një pushim - thjesht largimi nga diçka stresuese për disa minuta ose largimi nga rutinat dhe mendimet tuaja normale mund t'ju japin hapësirë ??dhe distancë të mjaftueshme për t'u ndjerë më të qetë.

Përqendrohuni në frymëmarrjen tuaj - të mësoni të merrni frymë më thellë mund t'ju ndihmojë të ndiheni shumë më të qetë

Kaloni kohë në natyrë - kalimi i kohës jashtë dhe në hapësira të gjelbërta mund të jetë i shkëlqyeshëm për shëndetin tuaj fizik dhe mendor

Provoni relaksim aktiv - relaksimi nuk do të thotë të qëndroni ulur - ushtrimi i butë mund t’ju ??ndihmojë të relaksoheni gjithashtu

Bëhuni krijues - kontaktimi me anën tuaj artistike mund t'ju ndihmojë të ndiheni më të qetë dhe të relaksuar

Dëgjoni muzikë - muzika mund t'ju relaksojë, t'ju lidhë me emocionet tuaja dhe t'ju largojë nga mendimet shqetësuese. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat