Rrezik nga zjarri, ja vendet se ku nuk duhet të parkoni veturën

Ndryshe

Rrezik nga zjarri, ja vendet se ku nuk duhet të parkoni veturën

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 16:44
Foto ilustrim

Nxehtësia dhe thatësira mund të shkaktojnë një zjarr – shoferët duhet të mendojnë për këtë tani. Prandaj parkimi është një tabu absolute në verë në vende të caktuara. Përndryshe një katastrofë mund të ndodhë brenda sekondave.

Vera është koha e nxehtësisë dhe detit. Moti i bukur u ‘bën thirrje’ njerëzve që të marrin veturat e tyre dhe të udhëtojnë.

Shpesh herë, livadhet dhe fushat bëhen hapësira parkimi. Por kjo është e rrezikshme, paralajmëron Dekra – veçanërisht kur është vërtet nxehtë dhe thatë. Një test nga kompania e auditimit tregoi se nën një katalizator të nxehtë, argjinaturat e thata mund të marrin flakë vetëm pas disa sekondash.

Vetura lëshon shumë nxehtësi

Në veçanti pas një udhëtimi, motori dhe sistemi i shkarkimit lëshojnë aq shumë nxehtësi sa që një zjarr mund të shpërthejë shpejt. Kjo vlen veçanërisht për veturat e ulëta.

Rreziku mund të shmanget me lehtësi: Nëse është absolutisht e nevojshme, parkoni në livadhe që janë kositur sa më shkurtër që të jetë e mundur me një sipërfaqe të barabartë dhe mbani një distancë të mirë nga bari i thatë. Ju gjithashtu duhet të shmangni grumbujt e gjetheve. Edhe nëse kjo ju bën që ju të ecni disa metra më shumë për në liqen, kjo është edhe më mirë se një zjarr i madh i mundshëm.

Vetura gjithashtu vuan nga nxehtësia e verës

Vetura mund të jetë shumë e nxehtë gjatë verës, sidomos brenda motorit. Temperatura deri në 100 gradë është e mundshme. Kjo nxehtësi nuk është e mirë as për veturën: Mund të sulmojë përbërës të ndjeshëm siç janë gjysmëpërçuesit që nuk janë krijuar për temperatura të tilla, por vetëm për diapazonin ndërmjet minus 40 dhe plus 85 gradë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat