Ngordh aligatori që ishte gjallë që nga Lufta e Dytë Botërore

Ndryshe

Ngordh aligatori që ishte gjallë që nga Lufta e Dytë Botërore

Më: 11 shtator 2021 Në ora: 14:03
Aligatori

Okefenokee Joe, një aligator 11 metra e gjysmë, i cili besohet se ka jetuar në një moçal të Gjeorgjisë që nga Lufta e Dytë Botërore, ka ngordhur.

Aligatori ndërroi jetë nga pleqëria, sipas Laboratorit të Ekologjisë Bregdetare të Gjeorgjisë, dhe kishte qenë pjesë e një programi të ndjekjes me satelit. Laboratori kishte vëzhguar lëvizjet e tij në Kënetën Okefenokee që nga qershori 2020.

“Mosha e saktë e aligatorit të famshëm ishte e panjohur, por ai ishte një aligator shumë i vjetër pasi kishte inde mbresë në të dy sytë”, tha laboratori.

“Aligatorët mund të jetojnë deri në 80 vjet, është e mundur që ai të ishte afër kësaj moshe”.

Joe u gjurmua për herë të fundit përmes GPS më 20 korrik dhe laboratori tha se mendonin se etiketa thjesht kishte rënë pasi kishin kaluar disa javë që kur kishin parë ndonjë lëvizje nga ai.

Por pas disa javësh, etiketa satelitore u gjet dhe laboratori konfirmoi vdekjen e tij, shkruan CNN.

“Ne jemi shumë mirënjohës që e kemi njohur atë, për kontributin e tij në shkencë dhe kuptimin dhe ruajtjen e mëtejshme të specieve të tij”, thanë ekipi i laboratorit.

Joe peshonte më shumë se 400 kilogramë. Këneta Okefenokee përfshin më shumë se 430 mijë hektarë përgjatë kufirit Gjeorgji-Floridë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat