​Merimanga e lashtë gjendet e bllokuar në qelibar

Ndryshe

​Merimanga e lashtë gjendet e bllokuar në qelibar

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 15:51
Foto ilustrim

Asgjë nuk kalon mes një merimange mbrojtëse të ashpër dhe nënave të saj. Rrëshira e pemës që pikonte bllokoi merimangat e rritura dhe merimangat foshnje rreth 99 milionë vjet më parë, duke shfaqur përgjithmonë kujdesin e nënës të ekspozuar nga këto artropodë, sipas hulumtimit të ri.

Familja e merimangave Lagonomegopidae tani është zhdukur, por merimangat kanë një histori të gjatë dhe u shfaqën për herë të parë gjatë periudhës së Karboniferëve midis 359 deri 299 milionë vjet më parë.

Pjesët e qelibarit të fosilizuar të qelibarit tregojnë dy histori të ndryshme. Një studim që detajon vëzhgimet e ekzemplarëve qelibar të botuar në revistën Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Njëra "tregon një merimangë femër duke shtrënguar një qese veze që përmban vezë, do të shihni të vegjlit e vegjël brenda qeskës së vezës," tha autori i studimit Paul Selden, profesor i shquar Emeritus i Gulf-Hedberg në Universitetin e Kansas, në një email. "Kështu do të dukej një merimangë e gjallë femër e futur në një çarje në lëvoren e pemës (në këtë rast, para se të mbytesh me rrëshirë peme)."

Pjesë të tjera të qelibarit tregojnë një grup merimangash të vegjël që sapo ishin çelur. Kjo tregon se një merimangë femërore ruajti qesen e vezës së saj nga dëmtimi. Pasi merimangat u çelën, ata qëndruan së bashku dhe u ruajtën nga nëna e tyre - siç dëshmohet nga fragmentet e këmbëve Lagonomegopidae nga e njëjta copë qelibari.

Kjo sugjeron që foshnjat merimangë ndoshta i kanë qëndruar pranë nënës së tyre për një kohë pas lindjes.

Hulumtuesit u befasuan këndshëm nga "sesi gjithçka u përshtat bukur në vend”. “Ne kishim tre ose më shumë ekzemplarë që të gjithë vërtetonin njëri -tjetrin në histori,” tha Selden.

Studiuesit përdorën skanimin CT për të dalluar sytë e vegjël dhe karakteristika të tjera që zbuluan identitetin e merimangës, si dhe merimangat e vogla në detaje 3D.

Merimangat Lagonomegopidae mund të dallohen sepse kishin një palë sy të mëdhenj të vendosur në qoshet e përparme të kokës. Fosile të tjera të njohura të këtyre merimangave kanë zbuluar se ato kishin tapet reflektues në sytë e tyre, të ngjashme me krijesat e tjera të natës - mendoni për mënyrën se si sytë e një mace ndizen në errësirë.

Këto merimangat tani të zhdukura duken të ngjashme me merimangat moderne që kërcejnë, por ato nuk janë fare të lidhura.

Merimangat janë të njohura për ekspozimin e kujdesit të nënës, por shembujt e fosilizuar të kësaj janë jashtëzakonisht të rrallë.

"Ndërsa prisnim që merimangat të kishin instinktet e nënës që në fillimet e tyre, megjithatë, është shumë mirë të kesh dëshmi fizike aktuale nga të dhënat fosile rreth 100 milionë vjet më parë," tha Selden.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat