Kjo orë intelegjente ia shpëtoi jetën 24 vjeçarit

Ndryshe

Kjo orë intelegjente ia shpëtoi jetën 24 vjeçarit

Më: 30 shtator 2021 Në ora: 09:36
Muhammad Fitri, 24 vjeç,

Një 24 vjeçar u shpëtua nga ora e tij “Apple” e cila thirri një ambulancë pasi aksidentit dhe mungesën e lëvizjes së trupit.

Muhammad Fitri, 24 vjeç, u rrëzua nga motori i tij pasi u godit nga një furgon në Singapor dhe humbi vetëdijen.

Por, ora e tij inteligjente Apple u aktivizua pasi zbuloi rënien e tij dhe kur ai qëndroi pa lëvizur në tokë, transmeton rtv21.tv.

Ora thirri automatikisht shërbimet e urgjencës, si dhe kontaktet e tij të tjera.

Kalimtarët e rastit në vendngjarje gjithashtu biseduan me të dashurën e burrit për të shpjeguar se çfarë ndodhi. E dashura e tij dhe familja e Muhamedit zbuluan më vonë se ishte pajisja elektronike që i kontaktoi ata.

Familja tha se ata janë mirënjohës për orën që thirri shërbimet e urgjencës, si dhe të dashurit, duke ndihmuar për të kursyer kohën e reagimit dhe ndoshta jetën e tij.

Forcat e Mbrojtjes Civile të Singaporit thanë se ata u informuan për incidentin rreth orës 20:20 dhe motoçiklisti u dërgua në spitalin Khoo Teck Puat.

Modelet e orëve inteligjente të Apple nga Seria 4 thuhet se mund të zbulojnë rënie dhe do të tregojnë një alarm ose do të japin një alarm.
Nëse nuk është në gjendje të zbulojë lëvizjen për të paktën një minutë, pajisja do të kontaktojë shërbimet e urgjencës, si dhe kontaktet e specifikuara.

Prodhuesit e tjerë të orëve të zgjuara gjithashtu ofrojnë këtë funksion me modelet e tyre, siç është Samsung Galaxy Watch 3.

Një orë Apple gjithashtu i shpëtoi jetën Jorge Cox kur tha se pajisja regjistroi rrahjet e zemrës në pushim prej 130 rrahje në minutë në 60 dhe 100 rrahje në minutë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat