Probleme martesore? Në këto dy shtete nuk ke as shancin që të divorcohesh

Ndryshe

Probleme martesore? Në këto dy shtete nuk ke as shancin që të divorcohesh

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 08:30
Foto ilustrim

Mund të tingëllojë e çuditshme, dhe praktikë mjaft e prapambetur, fakti që ekzistojnë edhe tani në 2021 dy shtete ku nuk lejohet divorci.

Martesa katolike konsiderohet një mister, me ceremonitë e dasmës që përfundojnë me fjalët “Atë që Zoti e ka bashkuar, njerëzit nuk duhet ta ndajnë”. Prandaj, është ndoshta më pak e habitshme që Shteti i Vatikanit, i cili vepron si selia e Kishës Katolike dhe administrohet nga Papa, nuk ka ligje për divorcin, sipas Grunge.com. Sidoqoftë, Vatikani nuk është vetëm.

Edhe Filipinet, ku 80% e popullsisë së vendit identifikohen si katolikë, sipas Grunge.com, ndalojnë divorcin, duke bërë vetëm një përjashtim fetar për qytetarët e tij myslimanë, të cilët përbëjnë 5% të popullsisë.

Opsioni i vetëm ligjor për të gjithë të tjerët është një praktikë që quhet “anulimi i martesës”.

Kjo është, në fakt, mënyra e vetme e pranueshme për t’i dhënë fund një martese në vend për Kishën Katolike. Për më tepër, anulimet e martesës janë veçanërisht të kushtueshme, veçanërisht për punëtorët me të ardhura të ulëta, dhe të vështira për t’u provuar. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat