Mësoni si të shmangni kalbjen e rrënjëve të luleve

Ndryshe

Mësoni si të shmangni kalbjen e rrënjëve të luleve

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 06:31
Ilustrim

Kërcej ngjyrë kafe, degë që kalben, rritje e penguar dhe erë e keqe: nëse bima juaj shfaq një nga këto simptoma, ajo po vuan nga kalbja e rrënjëve.

Skanimi i ADN-së

Me ndihmën e skanimit të shumëfishtë të ADN-së, ju përcaktoni në një mënyrë të thjeshtë e të besueshme se cilat sëmundje po shkaktojnë kalbjen e rrënjëve. Kjo teknikë ndihmon në identifikimin e sëmundjeve, në mënyrë që të ndërmerren masat e duhura, si ujë vaditjeje me cilësi të mirë, duhet të ketë përqindje të ulët kripe, pra mos përdorni ujë të çezmes, në vend të tij përdorni ujë shiu

Administrimi i stimuluesve të rrënjëve (BAC Organic Grow), drenazhimi dhe largimi i duhur i ujit, largimi i bimëve të prekura.

Cilat sëmundje e shkaktojnë kalbjen e rrënjëve?

Ekzistojnë katër sëmundje që shkaktojnë shpesh kalbjen e rrënjëve: Vrugu, Rhizoctonia solani, Thielaviopsis basicola dhe Pythium.

Si të shmangni kalbjen e rrënjëve?

Shumë lloje të kalbjes së rrënjëve mund të parandalohen nëpërmjet drenazhimit të duhur. Si rrjedhojë, është e rëndësishme që të testoni dheun dhe ujin e vaditjes. Sigurohuni që uji të largohet lehtësisht. Në këtë mënyrë, sëmundjet e kanë më të vështirë ta kapin. Kalbja e rrënjëve mund të parandalohet gjithashtu duke identifikuar rritjen e mykut në një fazë të hershme, nëpërmjet skanimit të shumëfishtë të ADN-së

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat