Daily Mail shkruan për 67 vjeçarin nga Kosova që ka organe gjenitale mashkullore dhe femërore

Ndryshe

Daily Mail shkruan për 67 vjeçarin nga Kosova që ka organe gjenitale mashkullore dhe femërore

Më: 22 janar 2022 Në ora: 13:19
Ilustrim

Mjekët që operuan në ‘hernien’ tek një 67-vjeçar u tronditën kur zbuluan se fryrja që kishte pësuar në të vërtetë përmbante një testikul dhe organ gjenital femëror.

Siç raporton Daily Mail, 67-vjeçari nga Kosova, i cili ka lindur vetëm me një testikul, shkoi në QKUK në Kosovë duke u ankuar për ënjtje në ijë që kishte zgjatur një dekadë.

Kirurgët inspektuan masën 15 cm me 10 cm, ku më pas zbuluan mitrën, qafën e mitrës, tubin fallopian dhe vezoren, si dhe testikulin tjetër.

Mjekët e diagnostikuan me Sindromën e kanalit Mullerian Persistent (PMDS) – një gjendje jashtëzakonisht e rrallë shëndetësore që ndodh kur burrat kanë organe riprodhuese femërore pranë penisit dhe skrotumit.

Rasti është bërë i ditur në revistën Urology Case Reports nga mjekë që punojnë në Universitetin e Prishtinës.

Gjendja e tij u zbulua kur mjekët e testuan për kancer të fshikëzës pasi ai kishte vuajtur vazhdimisht nga gjaku në urinë.

Ai vuante nga dhimbjet e menstruacioneve dhe tensioni para menstruacioneve që kur ishte adoleshent.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat