Ju ndoshta nuk e keni ditur këtë: Disa fakte interesante gjeografike

Ndryshe

Ju ndoshta nuk e keni ditur këtë: Disa fakte interesante gjeografike

Më: 24 prill 2022 Në ora: 22:42
Foto ilustrim

Për të mos marrë kohën tuaj, le të zbulojmë se cilat janë gjërat interesante të gjeografisë.

1. 90% e popullsisë së botës jeton në hemisferën veriore?

Rreth 6.57 miliardë njerëz jetojnë në veri të ekuatorit. Si të? Së pari, hemisfera veriore ka dyfishin e sipërfaqes së tokës se hemisfera jugore. ), ose Antarktida e pabanuar. Vendet më të populluara në botë,

2. Australia është më e gjerë se Hëna?

Nëse krahasojmë diametrin e Australisë dhe Hënës, do të shohim se Australia ka një diametër prej 4,000 kilometrash nga lindja në perëndim, dhe Hëna është “vetëm” 3,400 kilometra. Australia është rreth një kilometër më e gjerë se Hëna për rreth 600 kilometra. Pra, e bën atë më të madhe se sa mendonit,

3. A është Sahara shkretëtira më e madhe në botë?

Mendimi i parë i shkretëtirës tek të gjithë ne është ta imagjinojmë atë si rërë të pafund dhe diell që djeg pamëshirshëm lëkurën. Megjithatë, shkretëtira është (sipas përkufizimit, shkencërisht) një zonë me reshje minimale dhe bimësi të rrallë, d.m.th. çdo formë jete. Ka disa lloje të shkretëtirave, kështu që Antarktida i përket shkretëtirave të ftohta – shkretëtirave polare. Me një sipërfaqe prej 13.8 milionë kilometrash katrorë, Antarktida është në fakt shkretëtira më e madhe në botë.

4. Franca ka kufirin më të gjatë me Brazilin?

OK, kjo ju tingëllon e çuditshme, por është një e vërtetë e gjallë. Thjesht duhet të mbani mend vendin e vogël të Amerikës së Jugut, Guiana Franceze (ose Guiana Franceze). Është një rajon jashtë shtetit i Republikës Franceze, kufiri i të cilit me Brazilin është tepër i gjatë 730 kilometra, gjë që e bën atë më të gjatë se kufiri franko-spanjoll, gjatësia e të cilit është 623 kilometra!

5. Australia nuk e ka bregdetin më të gjatë në botë?

Asutralia si shtet është aq i madh sa që formon një kontinent më vete, është i rrethuar plotësisht nga uji – dhe nuk e ka bregdetin më të gjatë! Është interesante se nuk është as në top pesë brigjet më të gjata në botë. Vendi i Kanadasë ka vijën bregdetare më të gjatë në botë, e ndjekur nga Norvegjia, Indonezia, Grenlanda dhe Rusia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat