Qytetit që i shtohen milionat por jo milionerët

Ndryshe

Qytetit që i shtohen milionat por jo milionerët

Më: 30 prill 2022 Në ora: 13:42
Hong Kongu

Numri i multimilionerëve në Hong Kong është ulur me 15 për qind në vitin 2021 krahasuar me një vit më parë

Vitin e kaluar, ky numër u ul në 434,000. Në një qytet me rreth 7.6 milionë banorë, çdo 13 njerëz është një multimilioner.

Josephine Lee, drejtuese e bankingut komercial në Citibank Hong Kong, tha se ndërsa numri i multimilionerëve rritej dhe zvogëlohej, asetet e multimilionerëve po rriten vazhdimisht.

Në Hong Kong, që është një nga qendrat tregtare më të rëndësishme në Azi dhe në botë, të ardhurat për frymë arritën në rreth 49 mijë dollarë në vitin 2021.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat