​Vrau foshnjën që shpresonte ta birësonte, burg i përjetshëm për gruan

Ndryshe

​Vrau foshnjën që shpresonte ta birësonte, burg i përjetshëm për gruan

Më: 25 maj 2022 Në ora: 13:17
Foto ilustrim

Një grua është dënuar me burgim të përjetshëm me një afat minimal prej 18 vjetësh për vrasjen e një djali njëvjeçar që kishte shpresuar ta birësonte.

Laura Castle u shpall fajtore në Gjykatën e Preston Crown të martën më 17 maj për vrasjen e Leiland-James Corkill, e cila vdiq nga lëndimet katastrofike në kokë në shtëpinë e saj në Barrow-in-Furness, Cumbria, në janar 2021. Ajo u dënua gjithashtu për mizori ndaj fëmijëve.

38-vjeçarja tha se e kishte tundur fëmijën pasi ai nuk kishte pushuar së qari dhe koka e tij goditi pjesën e krahut të divanit përpara se ai të binte nga gjuri i saj në dysheme.

Ajo fillimisht kishte pohuar se ai kishte rënë nga divani i pari, por ajo ndryshoi versionin e saj të ngjarjeve në ditën kur juria u betua për gjyqin e saj.

Leiland-James ishte vendosur me Laura dhe burrin e saj Scott Castle nga autoritetet katër muaj para se të vdiste.

Ai ishte një "fëmijë i përkujdesur", i cili u kujdes kur lindi dhe ishte miratuar të jetonte me prindërit e tij të mundshëm birësues nga gushti 2020.

Castle thirri një ambulancë më 6 janar të vitit të kaluar dhe raportoi se fëmija kishte rënë nga divani, kishte lënduar kokën dhe e kishte të vështirë të merrte frymë. Por mjekët e spitalit ndanë shqetësimet pasi shkalla e lëndimeve të tij nuk përputhej me llogarinë e saj. Leiland-James vdiq të nesërmen.

Scott Castle, 35-vjeç, u shpall i pafajshëm për lejimin e vdekjes së Leiland-James dhe gjithashtu u lirua nga akuzat për mizorinë ndaj fëmijëve.

Në nëntor 2020 u ngritën shqetësime se Laura Castle kishte thënë gjatë një vizite në shtëpi se nuk e donte Leiland-James dhe po luftonte të lidhej me të.

Mundësia për ta hequr të riun nga kujdesi i tyre u shqyrtua më vonë, por Laura Castle tha se familja e saj e gjerë e donte atë kështu që ai "nuk do të shkonte askund".

Një rishikim i pavarur në procesin e miratimit pritet të raportohet në korrik, raporton Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat