Xhaketa që astronauti e veshi gjatë udhëtimit në Hënë, shitet për 2.8 milionë dollarë

Ndryshe

Xhaketa që astronauti e veshi gjatë udhëtimit në Hënë, shitet për 2.8 milionë dollarë

Më: 27 korrik 2022 Në ora: 17:30
Foto ilustrim

Xhaketa e veshur nga astronauti amerikan, Buzz Aldrin gjatë udhëtimit në Hënë u shit në ankand për 2.8 milionë dollarë.

Xhaketa e bardhë e Aldrin është e zbukuruar me flamurin amerikan dhe logon e agjencisë amerikane të hapësirës NASA dhe e ka veshur gjatë misionit Apollo 11 teksa fluturonte në modulin komandues Columbia.

Ky është një nga 60 sendet personale që 92-vjeçari Aldrin vendosi të shesë dhe u shit përmes shtëpisë së ankandeve Sotheby. Xhaketa është bërë objekti më i vlefshëm hapësinor amerikan në histori.

Ish-astronauti udhëtoi në Hënë në vitin 1969 dhe është i vetmi anëtar i gjallë i ekuipazhit prej tre personash.

Aldrin e kaloi pjesën më të madhe të udhëtimit të tij gjashtë-ditor në hapësirë i veshur me xhaketën e lartpërmendur dhe ndryshoi vetëm kur iu desh të vishte një kostum të veçantë për të shkuar në sipërfaqen hënore. Rreth 650 milionë njerëz në mbarë botën e panë atë moment.

Xhaketa është bërë nga një material rezistent ndaj zjarrit i quajtur pëlhurë Beta dhe është e veshur me Teflon. Është e vetmja veshje nga misioni i lartpërmendur që është shitur ndonjëherë. Pronari i ri është një blerës që bëri një ofertë telefonike prej 2.8 milionë dollarësh.

Vlera totale e artikujve të shitur nga koleksioni personal i Aldrin është 8.2 milionë dollarë. Klienti shpenzoi 819,000 dollarë për planin për të fluturuar në hapësirë dhe kthim. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat