Stuhia diellore godet Tokën, çfarë paralajmërojnë ekspertët

Ndryshe

Stuhia diellore godet Tokën, çfarë paralajmërojnë ekspertët

Më: 4 gusht 2022 Në ora: 19:29
Ilustrim

Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) paralajmëroi një ditë më parë se Toka do të goditet nga një stuhi e vogël gjeomagnetike e klasës G1, më 3 gusht.

Stuhia G-1 ka dobësuar luhatjet e rrjetit të energjisë, pas goditjes së satelitëve dhe ka ndezur aurorat në rajonet rreth Polit të Veriut. Ngjyrat elektrike elektrike janë parë në qiellin e Kanadasë dhe Alaskës.

Stuhia gjeomagnetike ndodh për shkak të një vrime koronale në rajonin jugperëndimor të faqes së diellit që nxjerr jashtë “material të gaztë” (sin ë video).

Qendra e parashikimit të motit hapësinor të NOAA i klasifikon stuhitë gjeometrike në pesë faza; njëra më e dobët dhe të tjerat më të forta.

Pas goditjes së Tokës, këtë javë pritet të ketë një ndikim të ulët edhe në teknologji.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat