​Objekti i parë që arrin në Hënë

Ndryshe

​Objekti i parë që arrin në Hënë

Më: 12 shtator 2022 Në ora: 07:27
Ilustrim

Raketa ruse Luna 2, më 12 shtator 1959përplaset në sipërfaqen e Hënës.

Duke u bërë objekti i parë i prodhuar nga njeriu që prek satelitin e vetëm të Tokës.

Prova e Bashkimit Sovjetik bie në Hënë dhe bëhet objekti i parë që arrin atë largësi.

Ndërsa në korrik 1969 ishte Neil Amstrong i pari që vuri këmbën në Hënë i cili u dërgua nga Apollo 11.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat