Vajza 22 vjeçare që jeton në trupin e një tetëvjeçareje tregon për sfidat në jetën e përditshme

Ndryshe

Vajza 22 vjeçare që jeton në trupin e një tetëvjeçareje tregon për sfidat në jetën e përditshme

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 12:19
Shauna Rae

Një vajzë 22-vjeçare, e cila jeton jetën e mbërthyer në “trupin e një tetëvjeçareje”, ka treguar se si i bën njerëzit ta trajtojnë atë si një të rritur.

Shauna Rae, nga Long Island, është 1.16 metra e gjatë dhe peshon rreth 22 kilogramë, për shkak të një forme të “xhuxhit mjekësor”.

Në moshën gjashtë muajshe, Shauna u diagnostikua me një formë të rrallë të kancerit të trurit dhe iu nënshtrua kimioterapisë.

Teksa rrezatimi shpëtoi me sukses trupin e saj nga kanceri, kjo bëri që gjëndra e saj e hipofizës të mos funksiononte siç duhet. Gjëndra ndikon në trurin, lëkurën, energjinë, disponimin, organet riprodhuese, vizionin, rritjen dhe më shumë.

Teksa xhuxhizmi i Shaunas u vu re në kopshtin e fëmijëve, me shumë nga fëmijët e tjerë që ishin të paktën 30 centimetra më të gjatë se ajo, vetëm kur ajo ishte 16 vjeçe, mjekët i thanë asaj se ajo kishte përfunduar zyrtarisht rritjen.

Pavarësisht se i janë dhënë hormonet e rritjes, Shauna ka mbetur e vogël në shtat dhe bën një jetë shumë të ndryshme nga shumica e grave të moshës së saj.

Në dokumentarin “I Am Shaun Rae”, Shauna tregon se si ajo nuk e kuptoi se “nuk do të ishte normale”, deri në moshën 16-vjeçare.

“Në atë moment, bota u shkatërrua”, tha ajo.

“Unë dua ta jetoj jetën time si miqtë dhe motrat e mia, por kam nevojë që nëna, babai dhe pjesa tjetër e botës të kuptojnë se jam e rritur”.

Shauna lufton me perceptimet e të tjerëve si fëmijë për të, dhe këto vështirësi shfaqen në dokumentar, si kur ajo shkon në një bar. Pasi tërhoqi disa shikime të sikletshme dhe iu tha se fëmijët nuk lejohen në bar, Shauna paraqet ID-në e saj për të treguar moshën e saj aktuale.

Shauna gjithashtu ndihet keq me mënyrën se si shihet në krahasim me motrën e saj 24-vjeçare, Taran, shkruan Joe.co, transmeton Klankosova.tv.

“Mendoj se është krejtësisht e padrejtë që prindërit e mi të na trajtojnë ndryshe pasi kemi vetëm dy vjet diferencë”.

Shauna ka provuar gjithashtu takime online dhe po kërkon mënyra për të takuar njerëz të rinj, por theksoi se nuk ka nevojë për një të dashur për t’u bërë më e pavarur. Ajo ka treguar më parë se e shijon seksin pasi kjo e bën të ndihet “normale” dhe e fuqizon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat