​Statuja mahnitëse e Herkulit nga shekulli i dytë zbulohet në Greqi

Ndryshe

​Statuja mahnitëse e Herkulit nga shekulli i dytë zbulohet në Greqi

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 23:56
Herkuli

Në një zbulim mahnitës nga mbretëritë e lashta të Greqisë, një statujë me përmasa të mëdha që përshkruan një Herkul me një "trup rinor" u zbulua gjatë një kërkimi gërmimi.

Zbulimi u bë të premten më 16 shtator nga një ekip nga Universiteti Aristotele në Filipi.

Vendi i gërmimit ishte një ndërtesë e dekoruar shumë, për të cilën ekipi i studiuesve besonte se ishte ndoshta një shatërvan. Struktura ka dekorim të veçantë arkitektonik.

Fragmentet e saj u zbuluan në zbulim. Dekorimi përbënte statujën mbresëlënëse nga koha romake (shekulli II pas Krishtit), tha në një njoftim Ministria e Kulturës dhe Sporteve.

Statuja më e madhe se madhësia reale e një Herkuli kishte gjithashtu një shkop, i cili u gjet në fragmente. Luani i varur nga dora e majtë e shtrirë e statujës konfirmon identitetin e heroit. Statuja tregon gjithashtu Herkulin duke veshur një kurorë me gjethe hardhie të mbajtur në pjesën e pasme nga një brez, skajet e të cilit arrijnë deri te supet.

Ndërtesa ku u gjet statuja daton nga shekulli i tetë ose nëntë pas Krishtit, sipas gjetjeve të gërmimeve.

Sipas të dhënave arkeologjike, statujat e Kostandinopojës nga periudha klasike dhe romake dekoruan ndërtesa dhe hapësira publike deri në periudhën e vonë bizantine.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat