​Vret burrin për politikë: Hyri në lokal dhe pyeti se kush do të votonte për Da Silvën

Ndryshe

​Vret burrin për politikë: Hyri në lokal dhe pyeti se kush do të votonte për Da Silvën

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 23:18
Foto ilustrim

Një mbështetës i ish-presidentit brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, tani kandidat në zgjedhjet presidenciale, u godit me thikë për vdekje në një lokal në qytetin e Cascavel, tha policia braziliane.

Sipas dëshmitarëve okularë dhe siç raporton gazeta O Povo, një burrë ka hyrë në lokal të shtunën dhe ka pyetur të pranishmit se kush prej tyre do të votonte Da Silvën në zgjedhjet e 2 tetorit.

Një i ftuar tha "unë do të votoj", kështu që ai u sulmua me thikë dhe u godit me thikë. Ai vdiq në spital të njëjtën ditë.

Një zyrtar i policisë lokale konfirmoi raportin, duke kërkuar të mos përmendet emri.

Paraprakisht policia njoftoi se i ftuari është vrarë pas një “diskutimi politik” dhe shtoi se i dyshuari për vrasjen, 59-vjeç, ndodhet në arrati.

Da Silva, një i majtë që sundoi Brazilin 2003-2010, si kandidat presidencial është në të gjitha sondazhet e opinionit publik në krye me presidentin aktual, Jair Bolsonaro, i cili pretendon se sondazhet nuk tregojnë të vërtetën dhe i referohet mundësia e vjedhjes së zgjedhjeve e cila do ta privonte nga posti i presidentit.

Gjatë fushatës së tensionuar presidenciale, një mbështetës i Bolsonaros vrau një zyrtar lokal të Partisë së Punëtorëve të Da Silvës në qytetin Foz de Iguaçu.

Të dy kandidatët presidencialë veshin jelek antiplumb në daljet publike.

Në vitin 2018, Bolsonaro mezi i shpëtoi vdekjes kur u godit me thikë nga një i sëmurë mendor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat