​Një kopsht zoologjik në Gjermani mbyll “Amazon House” për shkak të krizës energjetike

Ndryshe

​Një kopsht zoologjik në Gjermani mbyll “Amazon House” për shkak të krizës energjetike

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 19:04
Ilustrim

Kopshti zoologjik në Dortmund të Gjermanisë ka vendosur të mbyllë “Amazon House” brenda kopshtit zoologjik për shkak të krizës energjetike të shkaktuar nga lufta mes Rusisë dhe Ukrainës.

Shtëpia e xhamit e njohur më mirë si "Shtëpia Amazon", e cila ekziston prej 30 vitesh dhe strehon 150 kafshë, 35 lloje, është mbyllur përkohësisht për vizitorët pas shpërthimit të pandemisë COVID-19.

Megjithatë, për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe krizës energjetike që lindi pas luftës midis Rusisë dhe Ukrainës, administrata vendosi të mbyllë plotësisht "Amazon House".

“Amazon House” thuhet se konsumon një të tretën e energjisë elektrike dhe gazit të kopshtit zoologjik.

Deklarata shtoi se kafshët në shtëpinë e xhamit, me kafshë ekzotike si majmunët, gjarpërinjtë dhe peshqit, u zhvendosën në kopshte të tjera zoologjike pas vendimit për mbyllje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat