Studiuesit bëjnë zbulimin e frikshëm: “Mbreti” i dinozaurëve peshon 70% më shumë nga sa mendohej

Ndryshe

Studiuesit bëjnë zbulimin e frikshëm: “Mbreti” i dinozaurëve peshon 70% më shumë nga sa mendohej

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 09:10
Studiuesit nga Muzeu Kanadez i Natyrës në Otava ndërtuan një model që parashikonte madhësinë maksimale të bishës parahistorike.

Tyrannosaurus Rex ose T. rex peshonte deri në 33,000 lb (15,000 kg). Kjo është pak më shumë se pesha e dy elefantëve, ose një autobusi dykatësh në Londër, dhe sipas një studimi “mbreti i dinosaurëve” peshonte 70% më shumë se sa mendohej më parë.

Studiuesit nga Muzeu Kanadez i Natyrës në Otava ndërtuan një model që parashikonte madhësinë maksimale të bishës parahistorike. Deri më tani, vetëm 32 ekzemplarë të T. rex janë zbuluar nga një popullsi e vlerësuar prej 2.5 miliardë.

Më i madhi prej tyre është ‘ Scotty ‘, i cili peshonte më shumë se 8,800 kg dhe ishte më shumë se 13 m i gjatë. Ai besohet se ka jetuar në Amerikën e Veriut midis 68 dhe 66 milion vite më parë.

Megjithatë, studiuesit thonë se mostrat  e zbuluara mund të mos jenë të sakta dhe se ata mund të kenë qenë shumë më të mëdhenj. Paleontologët Jordan Mallon dhe Dr Dave Hone fillimisht mblodhën të dhëna mbi madhësinë e popullsisë dhe jetëgjatësinë mesatare të T. rex.

Ata përdorën këto të dhëna për të ndërtuar dy modele që parashikojnë kurbën tipike të rritjes së dinosaurëve gjatë jetës. Një nga këto modele supozoi se speciet janë dimorfikë (gjinitë e së njëjtës specie shfaqin karakteristika të ndryshme morfologjike).

Shkencëtarët vlerësuan gjatësinë e hapit të një ekzemplari T. Rex të quajtur ‘Trix’ dhe rindërtuan bishtin e tij për të zbuluar ritmin me të cilin lëkundej. Kështu, shpejtësia e ecjes së kafshës ishte e krahasueshme me atë të elefantëve, kuajve dhe njerëzve.

Studime të tjera kanë shqyrtuar pse dinosauri kishte krahë kaq të vegjël në lidhje me trupin e tij. Një T. rex 45 metra i gjatë, për shembull, mund të kishte një kafkë 154 cm të gjatë, por krahët vetëm tre këmbë të gjatë.

Një studim sugjeron se ata evoluan për të ulur rrezikun e kafshimit të tyre nga të rriturit e tjerë të uritur T. rex.

Një tjetër pretendon se dinosaurët me gjymtyrë të përparme më të vogla i përdorën ata të kapnin njëri-tjetrin gjatë çiftëzimit, ose për t’i ndihmuar ata të ngriheshin në këmbë pas një rënieje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat