Amerikani thyen rekordin Guiness duke vizituar të gjitha stacionet e metrosë në Uashington

Ndryshe

Amerikani thyen rekordin Guiness duke vizituar të gjitha stacionet e metrosë në Uashington

Më: 20 nëntor 2022 Në ora: 11:33
Foto ilustrim

Një bloger udhëtimesh theu një rekord botëror Guinness duke vizituar të gjitha stacionet e metrosë në zonën e Washington DC, në 8 orë e 54 minuta.

Lucas Wall filloi sfidën të mërkurën, ditën e parë të plotë të shërbimit të linjës së argjendtë të Autoritetit të Transitit të Zonës Metropolitane të Uashingtonit.

Wall filloi udhëtimin e tij në stacionin e ri Ashburn dhe përfundoi 8 orë e 54 minuta më vonë në Stacionin Huntington, pasi vizitoi gjithsej 97 stacione, raporton UPI.

Organizata Guinness World Records tha se koha e Wall ishte gati një orë më e gjatë se rekordi i mëparshëm prej 7 orë e 59 minuta, por mbajtësi i mëparshëm i rekordeve, Scott Bennett, e theu rekordin në dhjetor 2019 dhe Metro që atëherë ka shtuar gjashtë stacione të reja.

“Unë e bëra këtë Garë Tranziti WMATA – e njohur gjithashtu si Sfida e Metrosë D.C. – për të rritur ndërgjegjësimin për këtë zgjerim të shumëpritur të tranzitit në rajonin e kryeqytetit kombëtar dhe për të vendosur shenjën që garuesit tranzit duhet të përpiqen të mposhtin,” tha Wall.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat