Në Kinë zbulohen dinozaurët me qafën 15 metra të gjatë

Ndryshe

Në Kinë zbulohen dinozaurët me qafën 15 metra të gjatë

Më: 16 mars 2023 Në ora: 09:30
Foto ilustrim

Një dinozaur që bredhte në Azinë Lindore më shumë se 160 milionë vjet më parë mendohet të jetë kafsha me qafën më të gjatë të njohur ndonjëherë.

Një analizë e re e eshtrave nga qafa dhe kafka zbuloi se dinozauri, i njohur si Mamenchisaurus sinocanadorum, kishte një qafë 15 metra të gjatë.

Mbetjet fosile të krijesës u gjetën në vitin 1987 nga shkëmbinjtë 162 milionë-vjeçar në Rajonin Autonom Ujgur të Xinjiang-ut të Kinës veriperëndimore, por gjatësia e plotë e qafës së kafshës u rivlerësua vetëm kohët e fundit nga shkencëtarët.

Dinozauri ishte një nga sauropodët e mëdhenj barngrënës që u rrit në 50 metra nga feçka te bishti dhe peshonte më shumë se 70 tonë. Pavarësisht nga vetëm një grusht kockash të mbetura, studiuesit ishin në gjendje të vlerësonin gjatësinë e qafës së saj duke krahasuar mbetjet me fosilet e plota që i përkisnin dinozaurëve të lidhur ngushtë.

“Mamenchisaurus sinocanadorum mund të jetë sauropodi me qafën më të gjatë i zbuluar deri më tani, por gjasat janë që ka pasur sauropodë më të mëdhenj dhe më të gjatë që endeshin rreth Jurasikut të Vonë të asaj që sot është Kina”, tha Andreë Moore, një paleontolog në Universitetin Stony Brook në Nju Jork.

“Në qoftë se nuk jemi të gatshëm të besojmë se rastësisht kemi zbuluar sauropodin më të madh individual që ka ekzistuar ndonjëherë, supozimi ynë i paracaktuar duhet të jetë gjithmonë se kishte kafshë më të mëdha atje. Mund të shpresojmë vetëm se disa nga këta titanët janë fosilizuar dhe thjesht presin të zbulohen nga paleontologët”.

Një qafë e gjatë ishte një nga tiparet themelore të trupit që i lejonte sauropodët të arrinin përmasa kaq gjigante. Kjo i lejoi ata të kullosin zona të gjera të bimësisë ndërsa qëndronin në një vend, që do të thotë se mund të merrnin tonelata ushqime pa shpenzuar shumë energji, raporton Guardian.

Mënyra e jetesës së sauropodëve ishte jashtëzakonisht e suksesshme, duke evoluar herët në historinë e dinozaurëve dhe zgjati deri në ditët e fundit të mbretërimit të tyre gjatë ngjarjes së zhdukjes masive të shkaktuar nga një përplasje asteroidi 66 milionë vjet më parë. Dinozaurët e vetëm që mbijetuan janë paraardhësit e zogjve modernë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat