​Dhuruesi i spermës ka 550 fëmijë, gjykata e urdhëron të ndalet

Ndryshe

​Dhuruesi i spermës ka 550 fëmijë, gjykata e urdhëron të ndalet

Më: 29 prill 2023 Në ora: 09:06
Jonathan

Një holandez i dyshuar se ka lindur më shumë se 550 fëmijë në mbarë botën përmes dhurimeve të spermës është urdhëruar të mos e bëjë më këtë proces. Burri i quajtur Jonathan, 41 vjeç, mund të gjobitet më shumë se 100,000 € nëse përpiqet të dhurojë përsëri.

Atij iu ndalua të dhuronte në klinikat e fertilitetit në Holandë në vitin 2017, pasi u zbulua se ai kishte më shumë se 100 fëmijë. Por në vend që të ndalonte, ai vazhdoi të dhuronte spermë jashtë vendit.

Një gjykatë në Hagë i ka thënë atij që të sigurojë një listë të të gjitha klinikave që kishte përdorur dhe t'i urdhërojë ato të shkatërrojnë spermën e tij. Burri thuhet se ka mashtruar qindra gra. Udhëzimet klinike holandeze thonë se një dhurues nuk duhet të jetë baba I më shumë se 25 fëmijëve në 12 familje, raportoi Top News.

Por gjykatësit thanë se burri kishte ndihmuar në prodhimin e 550 deri në 600 fëmijëve që kur filloi të dhuronte spermë në vitin 2007. Ai u dërgua në gjykatë nga një fondacion që mbron të drejtat e fëmijëve të donatorëve dhe nga nëna e njërit prej fëmijëve që dyshohet se ka lindur nga sperma e tij.

"Çështja është se ky rrjet farefisnie me qindra gjysmë vëllezër dhe gjysmë motra është shumë i madh," tha një zëdhënës i gjykatës, Gert-Mark Smelt.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat