105 vjeçarja merr diplomën master në Stanford: E kam pritur gjatë për këtë

Ndryshe

105 vjeçarja merr diplomën master në Stanford: E kam pritur gjatë për këtë

Më: 20 qershor 2024 Në ora: 11:55
Ginnie Hislop

Një grua 105-vjeçare mori diplomën e saj master nga Stanford Graduate School of Education (GSE) pasi filloi udhëtimin e saj në shkollë mbi 80 vjet më parë.

Virginia “Ginnie” Hislop kishte ndjekur klasat e nevojshme në Stanford në vitet 1940.

Pak para se të jepte tezën e fundit të masterit, shpërtheu Lufta e Dytë Botërore e cila ndikoi në planet e saj për t’u diplomuar.

I dashuri i saj i atëhershëm George Hislop u thirr për të shërbyer në luftë, duke bërë që Ginnie Hislop të linte shkollën për t’u martuar me të.

Ajo përfundimisht ndihmoi në përpjekjet e luftës dhe u përqendrua në rritjen e familjes së saj.

Ndërsa lundronte jetën me familjen e saj, e cila përbëhet nga dy fëmijë, katër nipër e mbesa dhe nëntë stërnipër, Ginnie Hislop gjithashtu shërbeu në bordet e shkollave dhe kolegjeve në shtetin e Washingtonit për dekada.

Gjatë rrugës, Stanford hoqi dorë nga kërkesa e tezës dhe Ginnie Hislop më në fund u kthye në shkollë për t’u diplomuar, duke ecur në skenë të dielën, më 16 qershor, për të pranuar masterin e saj të arteve në arsim.

Kur asaj iu dorëzua diploma nga Dekani i GSE Daniel Schwartz, Ginnie Hislop dëgjohej duke thënë:

“Zoti im, e kam pritur gjatë për këtë”.

Duke folur për “Good Morning America” ​​në një intervistë që u transmetua të mërkurën, Ginnie Hislop tregoi se sa e kënaqur ndihej për momentin historik të shumëpritur.

“Modestia e rreme nuk ka qenë kurrë një nga problemet e mia”, tha ajo.

”Ndjeva se e meritoja dhe isha i kënaqur që e mora”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat