8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas - Bota Sot
8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

Opinione

8 Marsi, Dita Ndërkombëtare e Gruas

Nga: Ragip Guraziu Më: 7 mars 2019 Në ora: 14:34
Ragip Guraziu

Siç  thuhet, Ishin, të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagën të Danimarkës, nën kryesinë e Klara Cetkinit, ku vendosën që çdo vit 8 Marsi të përkujtohej si Dita Ndërkombëtare e Grave. Kjo ditë u zgjodh në kujtim të 8 Marsit 1857, kur rrobalarëset e New York-ut u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes e shfrytëzimit të egër që u bëhej atyre dhe fëmijëve në punë.

Siç  thuhet, Ishin, të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagën të Danimarkës, nën kryesinë e Klara Cetkinit, ku vendosën që çdo vit 8 Marsi të përkujtohej si Dita Ndërkombëtare e Grave. Kjo ditë u zgjodh në kujtim të 8 Marsit 1857, kur rrobalarëset e New York-ut u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes e shfrytëzimit të egër që u bëhej atyre dhe fëmijëve në punë.

Dita Ndërkombëtare e Gruas, që shqiptarët e njohin edhe si Ditën e Nënës, dita ku nderohet sakrifica dhe përkushtimi i gjithë grave në botë, në familje, në shoqëri, në punë e kudo.

Nga dalimi me tjerat gra te rrozullit tokësorë,gruaja shqiptare  ma e fuqishme në botë,sepse janë njëmijë e njëqind arsyeje kur kemi parasyesh edhe në kohërat ma të vështira,fisnikria e bujaria e gruas shqipatre nuk ka munguar dhe falë tyre nataliteti jonë gjithnjë ka qenë në rritje.Sot ajo është e kyqur në proceset shoqërore dhe politike si prefesioniste në të gjithë sferat.

Sipas panelisteve, pjesëmarrja e gruas krahasuar me periudhën e kaluar ka njëpërmirësim por sa është ndryshuar realisht pozita e gruas, mbetet të studiohet. Ato porositën që festën e 8 marsit ta festojnë me arenë debati dhe aktivizimi, pasi edhe qëllimi i kësaj feste është lufta kundër padrejtësive. Dita e Gruas u vendos fillimisht në përkujtim të demonstratës së grave punëtore në Nju Jork.Por përfundimisht, 8 Marsi u vendos si Dita Ndërkombëtare e Gruas pas tragjedisë së 25 marsit 1911, po në Nju Jork, ku zjarri i rënë në një fabrikë ku punonin vetëm gra shkaktoi 146 viktima.

Nënat tona kanë sakrifikuar që e ardhmja e të rinjve tanë të prosperojë dhe në kuadër të këtyre kontributeve është edhe kontributi i veçantë i motrave dhe nënave të trevave të Kosovës ku bijtë dhe bijat e tyre,dëshmorë të kombit në Luftën e UÇK-së,me nder dhe respekt ranë për pavarësinë e Kosovës,dhe fal tyre ne jemi sot këtu ku jemi.

Po si cilësohet në Islam 8 Marsi Dita e Gruas...

Zeri Islam "Le të jetë nga ju një grup që thërret në atë që është e dobishme, urdhëron për punë të mbara dhe ndalon nga e keqja." (Kur'ani, Ali Imran - 104)

Po kalojnë sekondë pas sekonde, minutë pas minute, ore pas ore, ditë pas dite, javë pas jave, muaj pas muaji, vit pas viti, dhe jeta jonë e frymëmarrjet tona, vetëm sa po shkurtohen !

Kjo është koha që po ecën shumë shpejt, ku Allahu i Madhërishëm në ajetet e mësipërme, e vlerësoi shumë kohën, por sa jemi ne ata që jemi duke ju kushtuar rëndësi kësaj?

Hasan El-Basriu thoshte: “I kam nxënë disa njerëz që ishin të kujdesshëm ndaj kohës së tyre më shumë se sa që ju kujdeseni sot për mallin tuaj”.

Ja që, çdo vit përsëriten festa të ndryshme, ku për fat të keq ende mendimet janë të njëjtat nga shumica e popullit ..

Dëgjohen zëra që po qarkullojnë nëpër rrethin që na rrethon, në të njëjtën kohë s’kanë të ndalur edhe mediumet, transmetojnë fjalë të tilla dhe ato duke thënë:

"Tani është 8 marsi dita e gruas (e nënës), çka do t’i blini nënës për këtë festë, ku do ta festoni etj. fjalë të tilla...!

Kjo është e vërteta e kësaj feste, nga ata që e kanë parasysh...!

Me të vërtetë, ajo që mbeti nga kjo thirrje e "Festës së nënës" nga misioni që bëhet tek perëndimorët të cilët e zbukuruan me epshe, ua stolisën njerëzve dhe menduan se ajo është vepër me të cilën i afrohen Allahut të Lartëmadhëruar, dhe ata me këtë llogarisin se janë duke bërë mirë.

Allahu i Lartëmadhëruar në Kur'an thotë:

“Ata janë veprimi i të cilëve u asgjësua në jetën e kësaj bote, e megjithatë ata mendojnë se janë kah bëjnë mirë.” [el-Kehf, 104]

... për çudi ende njerëzit mashtrohen dhe jetojnë me gjëra të turbullta, që ende nuk janë pastruar në mendjet e tyre...!

A thua, vetëm kjo është dita ndër 365 ditët (që ka viti), që duhet t’ju kushtohet nënës, motrës, gruas apo gjyshes...?!

Po sigurisht, tek ata që mendojnë se kjo është festë që duhet festuar, ky është përfundimi.

Këto janë mendimet e atyre që nuk e din qëllimin e kësaj jete, këto janë mendimet e atyre që nuk din të vlerësojnë, çmojnë, respektojnë, nderojnë, krijesën më të çmuar që Allahu ka sjellë në këtë Dunja pra nënën, motrën, gruan, gjyshen …!

Viti 1910 përkujtohet si viti kur u kremtua për herë të parë dita e 8 Marsit, sot e njohur si Dita Ndërkombëtare e Gruas. Ishin, të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagën të Danimarkës, nën kryesinë e Klara Cetkinit, ku vendosën që çdo vit 8 Marsi të përkujtohej si Dita Ndërkombëtare e Grave. Kjo ditë u zgjodh në kujtim të 8 Marsit 1857, kur rrobalarëset e New York-ut u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes e shfrytëzimit të egër që u bëhej atyre dhe fëmijëve në punë.

Ende na duhet integrimi i gruas shqipatre në institucionet tona...

Gruaja shqiptare nuk është e përfshirë aq sa duhet në proceset shoqërore politike dhe për këtë arsye, ne duke parë këtë realitet promovojmë, marrim gjithmonë femra të reja profesioniste të dëshmuara në profesion në mënyrë që të kyçim sa më shumë në proceset shoqërore dhe politike.

''Për mua është e papranueshme që aktivizimi i gruas apo pjesëmarrja e gruas në politik të lihet vetëm si çështje dytësore apo si çështje që i takon vetëm spektrit apo faktorit grua kudo në trevat shqiptare. Mendoj dhe besoj fuqishëm që të dy gjinitë kanë përgjegjësi, obligime dhe detyra në përmirësimin e situatës dhe të pozitës të dy gjinive në veçanti ku kemi disfavor të pjesëmarrjes qoftë të burrave qoftë të grave në jetën e përditshme”.

Nga dalimi me tjerat gra te rrozullit tokësorë,gruaja shqiptare  ma e fuqishme në botë,sepse janë njëmijë e njëqind arsyeje kur kemi parasyesh edhe në kohërat ma të vështira,fisnikria e bujaria e gruas shqipatre nuk ka munguar dhe falë tyre nataliteti jonë gjithnjë ka qenë në rritje.Sot ajo është e kyqur në proceset shoqërore dhe politike si prefesioniste në të gjithë sferat.

URIME TË GJITHAVE GRAVE, NËNAVE,SIDOMOS ATYRE QE NË LUFTËN E FUNDIT TË UÇK-SË,BIJTË E BIJAT E TYRE RANË NË ALTARIN E LIRISË PËR TË SOTMEN TONË DHE ME GERMA TE ARTA SHKUAN HISTORINË KOMBETARE SHQIPTARE...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...