Alaramon politologu: Vulin po e kthen politikën luftësjellëse të Millosheviqit - Bota Sot
Alaramon politologu: Vulin po e kthen politikën luftësjellëse të Millosheviqit

Politika

Alaramon politologu: Vulin po e kthen politikën luftësjellëse të Millosheviqit

Nga: Z.B Më: 17 korrik 2019 Në ora: 23:16
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, në një deklarat të ti tha se kërcënimi më i madh për sigurinë në Ballkan është formimi i ushtrisë së Kosovës dhe "përpjekjet për formimin e Shqipërisë së madhe", thuhet në komunikatën e Ministrisë serbe të Mbrojtjes.

Këtë deklarat ai e ka bërë në Beograd gjatë takimit me komandantin suprem të Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, Tod Wolters, Vulin.

Ndërsa për këtë deklaratë të Vulinit politologu Ramush Tahiri, foli për gazetën “Bota sot”, ku theksoi se kjo deklaratë është pacipë dhe e pamatun e të papërgjegjshme si qëndrim serbomadh antishqiptar dhe antievropian.

Image
Politologu Ramush Tahiri

“Kosova është shtet sovran dhe i pavarur dhe si i tillë faktor paqeje dhe stabiliteti dhe në këtë funksion është edhe formimi i ushtrisë së Kosovës, ndërsa deklaratat e Vulinit janë destabilizuese sepse nuk e pranojnë realitetin e krijuar në Kosovë të krijuar tash e njëzet vjet, nuk e pranon hartën e re politike të Ballkanit por duke vepruar dhe kundërshtuar atë Vulin e kthen politikën luftësjellëse të Millosheviqit tash në formë tjetër”, tha politologu, Ramush Tahiri.

Sipas tij, nuk është ideja e Shqipërisë së ashtuquajtur të Madhe ajo që solli luftat e përgjakëshme në ish-Jugosllavi, ngase, sic thotë ai, është ideja e krijimit të Serbisë së Madhe në vijat Virovitica e Karlobag e Horgosh e Dragash.

“... ajo që nën Armatën Jugosllave e nën komandën e oficereve serb i përgjaku të gjithë popujt dhe të gjitha Republikat e ish-Jugosllavisë. Bartësit e asaj politike si persona dhe si parti politike sot janë në pushtet në Serbi dhe ky është rreziku që e kërcënon paqen dhe për këtë Bashkimi Evropian dhe SHBA duhet t’i detyrojnë liderët serbë të heqin dorë nga kjo politikë”, përfundoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...