Gruaja pyet doktorin e seksit: Burri im kërkon të fle edhe me gra të tjera, çfarë të bëj?

Seksi

Gruaja pyet doktorin e seksit: Burri im kërkon të fle edhe me gra të tjera, çfarë të bëj?

Më: 6 shtator 2021 Në ora: 22:31
Foto ilustrim

Burri i Nelas papritmas dëshiron të jetojë disa lidhje në të njëjtën kohë, shkruan 20min.ch në rubrikën “Doctor Sex” transmeton “Bota sot”. Ai e justifikon këtë me një vetëvlerësim që është mjaft aventurier në sytë e grave.

Pyetje nga Nela (28) drejtuar Doktor Seks-it

Unë jam e martuar që shtatë vjet dhe kam dy fëmijë me burrin tim. Kohët e fundit ai më tha se ishte poliamor. Këtë e kishte kuptuar së fundi. Ai mund të dojë disa gra dhe gjithashtu të udhëheqë disa marrëdhënie paralelisht.

Ideja e tij është të më ketë mua si lidhjen kryesore dhe një grua tjetër si një lidhje dytësore. Jam krejtësisht i tronditur dhe nuk di si të sillem me të.

Përgjigje nga Doctor Sex

E dashur Nela

Të jetosh në mënyrë poliamoroze do të thotë të duash disa njerëz në të njëjtën kohë dhe gjithashtu të jesh intim fizikisht me ta. Çelësi këtu është që njerëzit të duan dhe të jetojnë në mënyrë transparente, domethënë që të gjithë ata që janë të përfshirë bien dakord për këtë formë ose e tolerojnë atë me vetëdije.

Ajo që tingëllon logjike është e ndërlikuar për t’u zbatuar. Dhe si gjithmonë, kur bëhet fjalë për qëndrimet negociuese, diskutimi midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të kësaj mënyre jetese shpejt bëhet emocional.

Në punën time afatgjatë në fushën e dashurisë dhe marrëdhënies, asnjë çift deri më tani nuk ka arritur të jetojë ndonjë formë të marrëdhënies së hapur dhe kjo është në fund të fundit edhe poliamori, e qëndrueshme.

Nuk është e qartë nëse një person është biologjikisht poliamor ose nëse bëhet fjalë për një tendencë të fituar gjatë rrjedhës së jetës. Ndoshta të dy aspektet luajnë një rol pak a shumë të theksuar.

Poliamoria nuk mund të përcaktohet qartë, prandaj një numër i madh njerëzish i referohen vetes si poli për një sërë arsyesh. Spektri shkon nga mashtruesi famëkeq tek romantiku i pashpresë deri tek njerëzit "vërtet" poliamor.

Dhe si mund të merreni me kërkesën e burrit tuaj?

Më duket e rëndësishme të zbuloni së bashku se cili është sfondi i shqetësimit të tij të shfaqur papritur. Unë dyshoj se ideja e tij mund të bazohet në dëshirën për të legjitimuar një marrëdhënie të jashtme tashmë ekzistuese.

Ka të ngjarë që negociatat për këtë çështje nuk do të dalin të lehta. Prandaj duhet të ketë kuptim që të regjistroheni për një sesion këshillimi për çift dhe të diskutoni me një specialist. Gjithe te mirat!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat