Pyetje për doktorin e seksit: Si ta heq nga mendja këtë grua të martuar?

Seksi

Pyetje për doktorin e seksit: Si ta heq nga mendja këtë grua të martuar?

Nga: B.S. Më: 15 shtator 2021 Në ora: 22:37
Foto ilustrim

Pyetje nga Chris (27) për “Doktor sex”-in: Rreth tetë muaj më parë unë u dashurova me një grua, shkruan 20min.ch transmeton “Bota sot”. Fatkeqësisht, nuk kishte asnjë perspektivë të lumturisë së ndërsjellë, pasi ajo ishte e zënë tashmë dhe kishte një marrëdhënie afatgjatë me një burrë.

Kaluam disa orë të mira së bashku. Por ajo ishte gjithmonë transparente dhe më bëri të qartë që në fillim se ishte e lumtur me të dashurin e saj dhe se nuk do të hiqte dorë nga dashuria e saj për mua.

Që atëherë jam përpjekur t’a nxjerr nga koka. Sidoqoftë, nuk kam sukses në këtë dhe vuaj shumë. Ne do të ishim çifti perfekt dhe do të ishim shumë të lumtur së bashku. Çfarë mund të bëj që të bëhem më mirë?

Përgjigje nga “Doktor Sex”

I dashur Kris

Përjetimi i dashurisë së pamundur mund të jetë gjë e dhimbshme. Sidoqoftë, kjo dramë u ndodh njerëzve të panumërt diku në botë, çdo ditë.Disa janë goditur edhe më keq se ju, të cilët "thjesht" duhet të heqin dorë nga ëndrra e tyre. Në fund të fundit, ti si të gjithë të tjerët duhet vetëm të përballeni me faktet dhe t'i trajtoni ato në mënyrë konstruktive.

Është e pamundur të harrosh diçka në mënyrë proaktive, pasi kjo kërkon një qasje kontradiktore. Së pari ju duhet të imagjinoni atë për të cilën nuk doni të mendoni dhe pastaj ta dëboni menjëherë nga koka juaj. Prandaj është më e arsyeshme të merreni me fenomenin e mendimeve dhe të nxirrni përfundime prej tij.

Ato shfaqen si retë në qiell, janë atje shkurtimisht, kalimtare, vazhdimisht në ndryshim dhe kalojnë kur shfaqen të tjerët. Nëse bëni përpjekje për të analizuar mënyrën se si lindin mendimet, do të gjeni lehtësisht se ata nuk kanë nevojë për askënd që t'i prodhojë ato në mënyrë aktive. Ata vazhdojnë të dalin vetë nga një burim i padukshëm.

Por ti gjithashtu do të jesh në gjendje të pranosh se kurrë nuk i referohesh të tashmes së afërt, por je gjithmonë në të kaluarën në lidhje me atë që po ndodh para syve tu dhe ushqeheni nga e kaluara. Ju mund të përfitoni nga ky fakt për të lehtësuar vuajtjet tuaja aktuale dhe në fund ta bëni atë të zhduket plotësisht.

Praktiko të jetosh me vetëdije dhe drejtpërdrejt në të tashmen, në mënyrë që e kaluara dhe mendimet e lidhura me të të kenë një vend në vetëdijen tënde, kur ato janë vërtet të nevojshme: Për shembull, të bëni gjëra të përditshme ose të merreni me diçka për të cilën është e rëndësishme të mbani mend.

Kur lindin mendimet për këtë grua, gjithçka që bëni është ta shihni atë. Trajtojeni si objekt, domethënë si diçka që përfundimisht nuk ka të bëjë me ju, por është thjesht atje, e ndarë nga ti. Mos u identifikoni me të ose me emocionet që lindin prej saj.

Vetëm vini re se diçka po ndodh që ti je vetëm një vëzhgues. Mos vendos asnjë energji në të. Kur fenomenet zbehen, ti thjesht e lë. Me kalimin e kohës, gruaja do të bëhet gjithnjë e më pak e pranishme në mendimet tua dhe së shpejti do të zhduket plotësisht. Po kështu emocionet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat