8 shenja që tregojnë se mund të keni mungesë proteinash

Shëndetësia

8 shenja që tregojnë se mund të keni mungesë proteinash

Më: 6 mars 2021 Në ora: 11:39
Ilustrim

Është e ditur se proteinat luajnë një rol jetësor në funksionimin e trupave tanë.

Dhe nëse keni mungesë proteinash, trupi juaj do të vuajë. Një studim thotë se rreth 1 miliard njerëz në mbarë botën janë të mangët në proteina.

Sidomos në Afrikën Qendrore dhe Azinë Jugore: deri në 30% e fëmijëve marrin proteina shumë pak.

Por, si mund ta dini nëse keni mungesë proteinash? Në Unik Portal sot sjellim shenjat dhe simptomat që lidhen me mungesën e proteinave në mënyrë që ju të dini më shumë për mungesën e proteinave.

1.Nëse gjithmonë ndiheni të uritur dhe keni dëshirë për ushqim shtesë kjo mund të jetë për shkak të një niveli të ulët të proteinave.

2.Dobësimi i muskujve, dhimbja dhe humbja e masës së tyre është një shenjë e mungesës së proteinave.

Një studim thotë se kjo zakonisht ndodhë tek njerëzit e moshuar. Proteina është thelbësore për rritjen dhe mirëmbajtjen e muskujve.

3.Një mungesë e proteinave mund të rezultojë në zbutjen e thonjve dhe paraqitjen e njollave kafe në to.

4.Një mangësi e proteinave mund të ndikojë gjithashtu në lëkurë, pasi proteina mundëson rigjenerimin e qelizave, prodhon qeliza të reja dhe zëvendëson ato të vdekurat.

5.Flokët tona përbëhen nga 90% proteina të njohura si keratina. Nëse nuk merrni ushqyes të mjaftueshëm, flokët tuaj mund të jenë të hollë dhe të zbehet me ngjyrë. Kjo ndodhë sepse trupi ndalon përdorimin e proteinave për gjëra jo thelbësore si rritja e flokëve në një përpjekje për ta ruajtur atë.

6.Mëlçia yndyrore është një nga simptomat më të zakonshme të një mungese proteine ​​dhe nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë sëmundje të mëlçisë yndyrore, duke shkaktuar inflamacion dhe keq-funksionim të saj.

7.Ashtu si muskujt, një nivel i ulët e proteinave mund të ndikojë edhe në kockat. Duke mos pasur mjaft proteina çon në dobësimin e eshtrave, duke rritur kështu rrezikun e thyerjeve të kockave.

8.Nëse keni probleme me gjumin ose vuani nga privimi i gjumit, ka gjasa të lidhet me një mungesë proteinash. Proteinat nga ushqimi që hamë, veprojnë si blloqe ndërtimi për triptofan, një aminoacid që shkakton përgjumje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat