Lëngu i karrotës ndihmon për disa sëmundje, por ja sa duhet të pini

Shëndetësia

Lëngu i karrotës ndihmon për disa sëmundje, por ja sa duhet të pini

Më: 17 maj 2022 Në ora: 12:41
Foto ilustrim

Ngjyra portokalli e ndezur e karotave vjen nga karotina, e cila është e bollshme në karota, si në asnjë ushqim tjetër.

Vitamina A, e cila përbëhet nga karotina, dhe e cila është e bollshme në karota, na siguron pigmentim më të mirë për lëkurë, flokë dhe thonjë të shëndetshëm.

Gjithashtu ndikon në rritjen e duhur, punën e mëlçisë, stomakut, zorrëve, forcon zemrën, përmirëson shikimin, rrit imunitetin e shumë të tjera.

Lëngu i karotës është një mjet i shkëlqyer natyror për pastrimin e trupit nga substancat e dëmshme (veçanërisht rekomandohet në pranverë), kundër poliartritit, osteokondrozës, dispepsisë, gastritit, Helicobacter pylori, problemeve me jashtëqitje dhe hemorroideve.

Ky lëng lehtëson lodhjen mendore të shkaktuar nga puna e tëpët intelektuale dhe stresi. Zbut lodhjen e muskujve të zemrës, rregullon metabolizmin në organizëm dhe kështu ndikon në rregullimin e peshës trupore.

Për qëllime terapeutike, lëngu i karotës duhet pirë në mëngjes para se të hani ushqim dhe në sasi të 150ml.

Duke qenë se lëngu i karotës vret bakteret në mënyrë shumë efektive, këshillohet që ta mbani në gojë për pak kohë përpara se ta gëlltisni.

Përveç kësaj, një orë nga kjo pije është e mjaftueshme për të hequr urthin. Prandaj, është shumë e sigurt që do të ishim shumë më të shëndetshëm nëse do ta nisnim ditën me këtë pije të dobishme të ngjyrë portokalli, në vend të kafesë së zezë të zakonshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat