Vaksina e lisë së majmunit, danezët gati për të përmbushur kërkesën globale

Shëndetësia

Vaksina e lisë së majmunit, danezët gati për të përmbushur kërkesën globale

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 16:38
Foto ilustrim

Si i vetmi laborator që prodhon një vaksinë të miratuar tashmë kundër lisë së majmunëve, kompania daneze Bavarian Nordic thotë se lista e saj e porosive ka nisur të mbushet pasi sëmundja tipike e rrallë ka filluar të përhapet në mbarë botën dhe veçanërisht në Evropë. 

Rolf Sass Sørensen, Zëvendës President, Bavaria Nordic:

“Ne kemi një kapacitet vjetor në vendin tonë të prodhimit në afërsisht 30 milionë doza në vit. Kështu që ne mund të prodhojmë mjaft doza. Me kërkesën aktuale ne mund të furnizojmë lehtësisht tregun global. Kjo është një vaksinë që mund të përdoret në të dyja rastet edhe nëse jeni ekspozuar, kështu që nëse vaksinoheni disa ditë pasi jeni ekspozuar, mund të mbroheni gjithashtu”.

Që kur rasti i parë i lisë së majmunit u raportua në Angli më 7 maj nga një person që kishte udhëtuar nga Nigeria, me dhjetra raste janë konfirmuar në Angli, Portugali dhe Spanjë e më gjerë deri në SHBA.

Lija e majmunit është një sëmundje infektive që mund të shkaktojë skuqje, temperaturë, dhimbje koke, dhimbje muskujsh dhe ënjtje të nyjeve limfatike.

Sipas CDC, të dhënat kanë sugjeruar që vaksinat kundër lisë si Jynneos bavareze Nordic janë të paktën 85% efektive në parandalimin e lisë së majmunit përpara ekspozimit.

Ekspertët besojnë se vaksinimi pas ekspozimit mund të parandalojë ose zvogëlojë simptomat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat