Mungesa e vitaminës D rrit rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës

Shëndetësia

Mungesa e vitaminës D rrit rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 00:33
Foto ilustrim

The National Diet and Nutrition Survey zbuloi se rreth një në gjashtë të rritur në MB kanë nivele të ulëta të vitaminës D në gjakun e tyre.

Shenjat që mund të keni mungesë të vitaminës D përfshijnë lodhjen, dhimbjet e kockave, dobësinë e muskujve si dhimbje dhe ngërçe, dhe ndryshime të humorit duke përfshirë depresionin.

Ata që janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës D përfshijnë foshnjat dhe fëmijët e moshës më pak se pesë vjeç, gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji, njerëzit e moshës mbi 65 vjeç, njerëzit që kanë ekspozim të kufizuar në rrezet e diellit dhe njerëzit me lëkurë më të errët.

Përveç simptomave të njohura të mungesës së vitaminës D, një studim i ri paralajmëron se nivelet shumë të ulëta mund të lidhen me një sërë gjendjesh serioze, duke përfshirë kancerin, goditjen në tru dhe artritin reumatoid.

Paralajmërim për mungesën e vitaminës D

Trupi ka nevojë për inflamacion për të ndihmuar në procesin e shërimit. Por nivelet e larta të inflamacionit mund të kontribuojnë në një gamë të gjerë kushtesh, duke përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet autoimune.

Në kërkimin gjenetik të parë në botë, shkencëtarët kanë gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë midis niveleve të ulëta të vitaminës D dhe niveleve të larta të inflamacionit.

Studiuesit nga Universiteti i Australisë Jugore, të cilët përdorën të dhëna gjenetike të 294,970 pjesëmarrësve nga Biobank në Mbretërinë e Bashkuar, paralajmërojnë më tej për rreziqet kur bëhet fjalë për mungesën e vitaminës.

Çfarë është inflamacioni kronik?
Gjendja ndodh kur diçka dëmton qelizat në trup. Kjo bën që trupi të lëshojë kimikate që shkaktojnë një përgjigje nga sistemi imunitar. Kjo përgjigje përfshin lëshimin e antitrupave, proteinave dhe rrjedhjen e gjakut në zonën e dëmtuar.

Inflamacioni kronik ndodh kur kjo përgjigje zgjat në trup duke e lënë atë në një gjendje të vazhdueshme alarmi. Me kalimin e kohës, inflamacioni kronik ka një ndikim negativ në inde dhe organe duke rritur më tej rrezikun e kushteve nga kanceri në goditje në tru.

Inflamacioni akut shkakton simptoma të dukshme si dhimbje, skuqje ose ënjtje. Megjithatë, simptomat e inflamacionit kronik janë shumë më delikate.

Shenjat e mundshme përfshijnë:

Lodhje
Dhimbje trupi
Depresion
Diarre ose kapsllëk
Shtim në peshë
Infeksione të vazhdueshme.

Studimi gjithashtu ngre mundësinë që të kesh vitaminë D adekuate mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e komplikimeve nga mbipesha dhe të zvogëlojë rrezikun ose ashpërsinë e sëmundjeve kronike si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe sëmundjet autoimune si artriti reumatoid.

Hetuesi i lartë dhe drejtor i Qendrës Australiane për Shëndetin e Precisionit të UniSA, Profesor Elina Hyppönen, përfundoi: “Këto gjetje theksojnë rëndësinë e shmangies së mungesës klinike të vitaminës D dhe ofrojnë prova të mëtejshme për efektet e gjera të vitaminës D hormonale”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat