Shkup, 38 pacientë shtrihen në spitale

Shkupi

Shkup, 38 pacientë shtrihen në spitale

Më: 13 dhjetor 2020 Në ora: 12:08
Foto Ilustrim

Në 24 orët e kaluara, 38 pacientë të rinj u shtruan në spital në Qendrat kovide në Shkup për shkak të ndërlikimeve nga coronavirusi. Gjithsej 491 persona të dyshuar ose të infektuar me COVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive në kryeqytet.

“Dje në klinikat interne janë pranuar gjithsej 23, ndërsa pesë pacientë u shtruan në spital në Klinikën e Nefrologjisë, pesë në qendër të Klinikës së Neurologjisë, tre pacientë në Institutin TBC, tre në Klinikën për Dermatovenereologji, dy dhe në Klinikën për Gastroenteroheptologji. Katër pacientë të rinj u pranuan në ORL.

Shtatë pacientë të ri janë pranuar në spitalin 28 Shtatori”. Tetë pacientë u pranuan dje në Klinikën e Sëmundjeve Infektive.
Në 24 orët e kaluara, 16 pacientë të shëruar janë lëshuar në shtëpi.

Aktualisht, 26 pacientë po trajtohen në Klinikën e Dermatologjisë në Qendrën Kovid, 30 pacientë në Klinikën e Neurologjisë dhe një total prej 48 pacientësh me simptoma të coronavirusit janë pranuar në Institutin e TB. Qendra Covid e Klinikës së Nefrologjisë aktualisht ka 23 pacientë, në Klinikën e Syve 18 pacientë dhe në ENT 26 pacientë. Ka 26 pacientë në Klinikën për Gastroenterohepatologji.

Janë gjithsej 110 pacientë në spitalin “8 Shtatori”, 152 pacientë në Klinikën për Sëmundje Infektive, ndërsa në Institutin për Sëmundjet e Mushkërive te Fëmijët Kozle ka 32 pacientë, 9 fëmijë dhe 23 të rritur.

Gjithsej 492 pacientë të konfirmuar ose të dyshuar për COVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive të spitaleve të kryeqytetit. Shumë prej tyre janë në mbështetje të oksigjenit.

Përkundër numrit të madh të pranimeve dje, ka rreth 30 vende të lira spitalore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat