Në qendrat covide në Shkup janë pranuar 17 pacientë të rinj

Shkupi

Në qendrat covide në Shkup janë pranuar 17 pacientë të rinj

Më: 10 janar 2021 Në ora: 11:30
Foto Ilustrim

Në 24 orët e kaluara, 17 pacientë të rinj janë shtruar në spital në Qendrat Covid në Shkup për shkak të ndërlikimeve nga coronavirusi. Gjithsej 360 persona të dyshuar ose të konfirmuar për COVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive në kryeqytet, njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

“Në 24 orët e fundit, ka 12 pranime në klinikat interne, ndërsa dy pacientë u shtruan në spital në Klinikën e Veshit, Hundës dhe Fytit, Klinikën e Syve, Klinikën e Dermatologjisë dhe Klinikën e Nefrologjisë. Katër pacientë u pranuan në Klinikën për Gastroenterohepatologji.

Kanë pasur katër pranime të reja të pacientëve në Qendrën Covid në spitalin “8 Shtatori”, dhe një në Klinikën e Sëmundjeve Infektive.

Në 24 orët e kaluara, 7 pacientë të shëruar janë lëshuar në shtëpi.

Për momentin, 19 pacientë po trajtohen në Klinikën e Lëkurës në Qendrën Covid, 24 pacientë në Klinikën e Neurologjisë dhe një total prej 25 pacientësh me simptoma të koronavirusit janë pranuar në Institutin TBC, në Klinikën e Sëmundjeve të Syrit 6 pacientë dhe në ENT 19 pacientë. Janë 22 pacientë në Klinikën për Gastroenterohepatologji.

Janë gjithsej 104 pacientë spitalin “8 Shtatori”, dhe 92 pacientë janë të shtruar në Klinikën për Sëmundjet Infektive, ndërsa ka 27 pacientë në Institutin për Sëmundjet e Mushkërive në Fëmijët Kozle.

Gjithsej 360 pacientë të konfirmuar ose të dyshuar për COVID-19 po trajtohen në departamentet e sëmundjeve infektive në spitalet në kryeqytet. Shumë pacientë janë në mbështetje të oksigjenit”, thuhet në raportin e MSH-së.

Nga atje njoftojnë se ka edhe 90 shtretër të lirë spitalor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat