“Shpëtoje Sofjen”: Shkupi ndërton çdo vit 15 kilometra shteg biçikletash

Shkupi

“Shpëtoje Sofjen”: Shkupi ndërton çdo vit 15 kilometra shteg biçikletash

Më: 5 mars 2021 Në ora: 19:09
Foto ilustrim

Organizata jofitimprurëse “Shpëtoje Sofjen” (Save Sofia) merr Shkupin si shembull kur bëhet fjalë për shtigjet e biçikletave.

Ata deklarojnë se Shkupi, ndryshe nga Sofja, investon në shtigje biçikletash, ndërsa në qendër të Bullgarisë parkohen kamionët.

“Sofja nuk po bën absolutisht asgjë për të zhvilluar rrjetin e biçikletave dhe për të inkurajuar mundësinë e transportit më miqësore me mjedisin. Shkupi, për shembull, ka një shteg biçikletash pesë herë më të gjatë se Sofja, gjë që tregon se arsyetime të tilla si mungesa e kapacitetit, hapësirës, ​​klimës dhe kapacitetit janë të pabazuara”, thonë nga kjo organizatë në një postim në Facebook.

Ata gjithashtu theksojnë se në tre vitet e fundit, rreth 15 km shtigje biçikletash janë ndërtuar në Shkup, dhe komunat gjithashtu subvencionojnë blerjen e biçikletave, si dhe qiranë e tyre për përdorim të përkohshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat