Hulumtim: Shkupjanët thithin ajër më të pastër në krahasim me vitet e kaluara

Shkupi

Hulumtim: Shkupjanët thithin ajër më të pastër në krahasim me vitet e kaluara

Më: 15 maj 2021 Në ora: 20:50
Foto ilustrim

Sipas të dhënave të Ministrisë për Mjedis Jetësor, shkupjanët thithin ajër më të pastër në krahasim me vitet e kaluara.

Sipas analizës, gjatë muajit prill ndotja e ajrit në Shkup ka qenë 44,4 PM10 dhe është gati dyfish më pak në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2019. Vetëm një stacion matës ka regjistruar tejkalim të pragut të ndotjes edhe atë në Listiçe.

Ndikim në përmirësimin e cilësisë së ajrit ka edhe era dhe kushtet e mira meteorologjike.

“Sistemi monitorues në Maqedoni do të pasurohet edhe me dy stacione matëse”, thotë sekretarja shtetërore e e Ministrisë së Mjedisit Jetësor, Kaja Shukova.

Ajo thotë se vazhdimisht ndahen mjete për servisim dhe blerje të pajisjeve të reja./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat