Parku i Qytetit do të ketë dy skena të hapura verore

Shkupi

Parku i Qytetit do të ketë dy skena të hapura verore

Më: 14 gusht 2021 Në ora: 12:30
Ekspozita e skenave te hapura ne Parkun e Qytetit Foto: Qyteti i Shkupit

Qyteti i Shkupit ka filluar procedurat për realizimin e dy skenave të hapura verore në pjesën e gjelbër të Parkut të Qytetit, njëra përballë Institutit të Blegtorisë në pjesën e dytë të parkut, dhe tjetra në afërsi të liqenit.

Vitin e kaluar, Qyteti i Shkupit shpalli konkurs për zgjedhjen e tre zgjidhjeve të projektimit të katit përdhes për “Skena e Hapur Verore” në tre vende në pjesën e gjelbër të Parkut të Qytetit. Punimet më të mira shpërblehen me 70,000 denarë për secilën nga tre lokacionet.

Qyteti i Shkupit njoftoi se skena verore që do të ndërtohet përballë Institutit të Blegtorisë do të jetë një skenë e hapur, e përbërë nga disa pjesë. Auditori do të formohet duke lëvizur stendat të cilat, në periudhat kur nuk ka ngjarje të organizuara, do të vendosen rreth trungjeve të pemëve më të mëdha që janë në vend dhe do të kenë rolin e pajisjeve urbane, domethënë do të synohen si stola për vizitorët në park .

Skena e dytë do të jetë në formën e një koni të prerë, dhe auditori do të gërmohet në mënyrë që të plotësohen standardet për monitorimin e qetë të performancës në skenë.

“Skena të tilla të hapura janë të nevojshme për Shkupin dhe banorët e Shkupit, veçanërisht në periudhën e fundit me shfaqjen e pandemisë globale të virusit korona. Me ndërtimin e skenave verore, Shkupi do të marrë lokacione të reja ku do të organizohen ngjarje të shumta, dhe ato do t’u mundësojnë qytetarëve të Shkupit të gëzojnë shfaqje cilësore kulturore dhe muzikore “, thonë nga Qyteti i Shkupit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat