Ambasada gjermane në Shkup ndryshon sistemin e termineve, largon listën e pritjes

Shkupi

Ambasada gjermane në Shkup ndryshon sistemin e termineve, largon listën e pritjes

Më: 25 gusht 2022 Në ora: 17:42
Foto ilustrim

Ambasada gjermane në Shkup sot njoftoi se ka ndryshuar sistemin për caktimin e datave për marrjen e vizës.

Nëse dëshironi të aplikoni për vizë pune (përveç vizave të mbuluara nga Ballkani Perëndimor dhe për punëtorët e dërguar) si dhe qëndrim për studime, kurs gjuhësor ose shkencëtar/studiues, mund të rezervoni menjëherë një takim direkt përmes uebfaqes.

Nuk ka më një listë pritjeje për këtë kategori.

Një numër i caktuar termash do të ndahen rregullisht.

“Nëse të gjitha terminet janë të rezervuara, ju kërkojmë të kontrolloni më vonë nëse ka ndonjë termin të disponueshëm”, thotë ambasada gjermane në Shkup.

“Ju lutemi rezervoni vetëm një takim sipas qëllimit të dëshiruar të qëndrimit. Kërkesat për një kategori tjetër (p.sh. sipas rregullores së Ballkanit Perëndimor) nuk do të pranohen. Nëse nuk mund të merrni pjesë në takimin e rezervuar, ju lutemi anuloni takimin sa më shpejt që të jetë e mundur. Duke u regjistruar në kategorinë e duhur dhe duke anuluar takimet në kohën e duhur, ju reduktoni kohën e pritjes për të gjithë aplikantët për vizë”, sqarojnë nga ambasada.

Për të qenë në gjendje të dorëzoni një vizë sipas kategorisë së bashkimit familjar ose rregullores së Ballkanit Perëndimor, mund të futni listën e pritjes.

Takimet në zonën e bashkimit të familjes do të caktohen në mënyrë kronologjike sipas datës së hyrjes në listën e pritjes së takimit.

Ky ndryshim nuk ka ndikim në regjistrimet ekzistuese.

Nëse jeni regjistruar tashmë, atëherë ju do të merrni një takim në rregull.

“Informacione të tjera do të gjeni në portalin e termineve dhe në udhëzimet e përgjithshme për rezervimin e termineve”, thekson Ambasada e Republikës së Gjermanisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat