Shkupi feston 13 Nëntorin – Ditën e Çlirimit

Shkupi

Shkupi feston 13 Nëntorin – Ditën e Çlirimit

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 08:57
Foto ilustrim

Me vendosjen e luleve para Monumentit të Çlirimtarëve të Shkupit dhe në varrezat partizane në Butel, mbi varrin e gjeneralit Mihajlo Apostolski, si dhe me manifestime kulturore dhe sportive, shënohet sot 13 Nëntori – Dita e Çlirimit të Shkupit.

Një delegacion parlamentar, i udhëhequr nga nënkryetari Goran Misovski dhe deputetët Daniela Markovska dhe Toni Jarevski, dhe një delegacion qeveritar i përbërë nga ministrat e drejtësisë Nikola Tupanceski dhe ministrat e vetëqeverisjes lokale Risto Penov dhe zëvendësministri i transportit dhe lidhjeve Bekim Rexhepi do të vendosin lule në varrezat e qytetit “Butel” dhe monumentin e Çlirimtarëve të Shkupit, para Qeverisë.

Qendra Kulturore e Fëmijëve “Karposh” organizon tradicionalisht manifestimin “Po ndërtoj qytetin tim 2022”, në të cilin marrin pjesë fëmijët e institucioneve parashkollore.

Ky manifestim ka për qëllim të nxjerrë në pah aftësitë krijuese dhe kreativitetin e fëmijëve dhe t’i njohë fëmijët me rëndësinë e madhe të festës së 13 nëntorit për qytetin e Shkupit.

Me rastin e festës së 13 Nëntorit është paralajmëruar një garë rrugore, për këtë arsye nga ora 16:30 deri në 19:00 shumica e linjave të transportit publik do të kenë një regjim të modifikuar të qarkullimit nga ai i zakonshmi. Rrugët e lëvizjes janë të publikuara në ueb-faqen e JSP “Shkupi” dhe në Facebook-un e tyre, si dhe në Alsat.mk

Më 13 nëntor 1944, luftëtarët e Divizionit 42 dhe 50 Nacionalçlirimtar të Ushtrisë Maqedonase dhe Brigadës XVI Maqedonase çliruan Shkupin nga pushtimi fashist.

Pas disa ditësh luftimesh të ashpra me pjesëtarët e Divizionit 22-të Grenadian Gjerman, i përbërë nga regjimentet 47-të dhe 65-të dhe pjesë të Divizionit të 11-të Ajror, si dhe me brigadën e fortesës gjermane “Angermüller”, e cila u dislokua përballë  Grykës së Kaçanikut, luftëtarët hynë në qytet me një marshim fitimtar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat